Wkładki ortopedyczne – przy jakich schorzeniach stóp są stosowane?

Wkładki ortopedyczne to odpowiednio wyprofilowane elementy, które dobiera się indywidualnie w zależności od schorzenia. Wkładki znajdują zastosowanie przede wszystkim u osób dorosłych oraz dzieci z wadami postawy, czy schorzeniami ortopedycznymi wywołującymi ból. Zobacz, przy jakich konkretnie schorzeniach wykorzystuje się wkładki ortopedyczne.

 

Wkładki ortopedyczne dla dzieci i dorosłych – przeznaczenie

Za pomocą wkładek ortopedycznych można skorygować wady postawy oraz wady budowy stopy przede wszystkim u dzieci, które wciąż rosną. W tym przypadku wkładki ortopedyczne pełnią funkcje korygujące kład kostny, ponieważ wymuszają prawidłowe ułożenie stopy.

Korzysta się także z wkładek profilaktycznych, które mają jednak nieco inne przeznaczenie. Ich zadaniem jest przede wszystkim podpieranie łuku stopy bez ingerencji w jej kształt.

W przypadku dorosłych podstawowym przeznaczeniem wkładek ortopedycznych jest odciążenie pewnych fragmentów stopy, np. zmienionych chorobowo lub narażonych na większy nacisk w stosunku do pozostałych części podeszwy.

 

Schorzenia, które mogą być korygowane wkładkami ortopedycznymi

Wkładki ortopedyczne znajdują największe zastosowanie do  korygowania płaskostopia. Wówczas dzięki odpowiedniemu ułożeniu stopy możemy zredukować płaskostopie podłużne, poprzeczne i podłużno-poprzeczne. Korekcja płaskostopia u dzieci jest bardzo ważna, ponieważ bez odpowiedniego postępowania płaskostopie może prowadzić do rozwoju wad postawy.

Ponadto wkładki ortopedyczne stosuje się w przypadku schorzeń takich jak:

  • haluksy (paluch koślawy),
  • szpotawość stępu,
  • koślawość stępu,
  • palce młotowate,
  • stopa wydrążona.

 

W jaki sposób dobrać wkładki ortopedyczne?

Dostępne są uniwersalne wkładki ortopedyczne, które dobiera się w zależności od schorzenia. Warto jednak zaznaczyć, że mogą one być stosowane tylko w przypadku niewielkich wad. Najlepszym rozwiązaniem jest indywidualny dobór wkładek ortopedycznych przy pomocy specjalisty.

Lekarz dobierający wkładki ma na uwadze przede wszystkim indywidualne potrzeby pacjenta, dzięki czemu wkładki taki wspomagają leczenie wielu schorzeń i możliwe najbardziej precyzyjnie podtrzymują stopę. Dobór wkładek zwykle poprzedzany jest odpowiednimi badaniami, co pozwala na jeszcze precyzyjniejsze określenie pożądanego ułożenia stopy.