Czym są komórki macierzyste stosowane w medycynie regeneracyjnej?

Innowacyjne metody leczenia wykorzystujące naturalny materiał pozyskiwany z naszego własnego ciała cieszą się ostatnio sporym zainteresowaniem. Jednym z zabiegów tego typu jest podanie komórek macierzystych w miejsce wymagające regeneracji. Zobacz, czym są komórki macierzyste, jak się je pozyskuje i jakie właściwości są im przypisywane!

 

Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste (MSC – Mesenchymal Stem Cells) występują naturalnie w każdym organie ludzkiego ciała. Są to komórki o wysokiej zdolności różnicowania się. Oznacza to, że potrafią odtworzyć każdy fragment ciała. To z komórek macierzystych powstają wszystkie inne komórki organizmu. Wyjaśniając, można uznać, że komórki macierzyste są niedojrzałymi komórkami, które w miarę rozwoju przeradzają się budując organizm.

Jak pozyskuje się komórki macierzyste?  

 

Najwięcej komórek macierzystych znajduje się w krwi pępowinowej. Aktualnie jednak stwierdzono, że komórki macierzyste występują również u osób dorosłych. Przy pomocy specjalistycznej aparatury można pozyskiwać komórki macierzyste ze szpiku kostnego lub tkanki tłuszczowej, głównie brzusznej.

Niewielka ilość pobranej tkanki tłuszczowej jest odpowiednio oczyszczana i mechanicznie separowana. Dzięki temu uzyskuje się stężone komórki macierzyste. Oznacza to, że po iniekcji niewielkiej ilości uzyskanego materiału zyskujemy wielokrotnie więcej prozdrowotnych komórek macierzystych, które przyśpieszają regenerację tkanek.

 

Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej

Komórki macierzyste izolowane z tkanki tłuszczowej pacjenta podaje się punktowe za pomocą iniekcji. Zabiegi regeneracyjne wykonuje się również łącząc komórki macierzyste z osoczem bogatopłytkowym, co usprawnia różnicowanie się komórek, a tym samym zwiększa skuteczność zabiegów.

Na zabieg polegający na podaniu komórek macierzystych decydują się osoby, które mają problemy z układem ruchu, takie jak np.:

  • zmiany zwyrodnieniowe stawów;
  • uszkodzenia wiązadeł, ścięgien i mięśni;
  • ubytki w tkance kostnej i chrzęstnej;
  • urazy sportowe, m.in. kolano skoczka;
  • zaburzenia zrostu kostnego po złamaniach i pęknięciach;
  • uszkodzenia skóry.