Zimne stopy – jakie mogą być przyczyny?

Poza nadmierną potliwością bardzo często uskarżamy się na uczucie zimnych stóp. Często pomimo założenia ciepłych skarpetek stopy wciąż są ,,jak z lodu”, niekiedy odczuwamy jednocześnie mrowienie. Zimne stopy mogą być osobliwą cechą lub wynikać z błahych zaniedbań. Jednak w wielu przypadkach jest to również objaw chorobowy. Zobacz, jakie mogą być przyczyny stale zimnych stóp.

 

Zimne stopy – naturalna reakcja organizmu na obniżenie temperatury

Po wyjściu na dwór zimą nasze stopy naturalnie stają się chłodne. Często pomimo założenia grubych skarpetek i ochronnego obuwia stopy i tak szybko się wychładzają. Palce stóp oraz dłonie są najbardziej narażonymi na przemrożenie częściami ciała. Nie jest to spowodowane niedostateczną ochroną tych partii, a reakcją organizmu.

Otóż, gdy temperatura otoczenia spada, nasze ciało najbardziej chroni narządy wewnętrzne. Z tego powodu krew z mniejszych naczyń obwodowych transportowana jest do okolic klatki piersiowej oraz talii. Stopy natomiast stają się blade, kolejno zimne. Już niewielki spadek temperatury może sprawić, że drobne tętniczki zlokalizowane w stopach kurczą się. Ma to na celu ,,przybliżenie krwi do ciała”, ponieważ to ona je ogrzewa.

 

Zimne stopy, a styl życia

Niektóre osoby są bardziej, inne mniej odporne na marznięcie stóp. Zdarz się, że odczuwamy zimno na stopach również latem, gdy temperatury są wysokie. Bardzo często ma to związek z naszym stylem życia oraz osobliwą wrażliwością organizmu.

Uczucie zimnych stóp może towarzyszyć osobom, które łatwo się denerwują. Stres wzmaga produkcję katecholamin odpowiedzialnych za kurczenie się naczyń. W konsekwencji, gdy ulegamy emocjom nasze ciała, głównie stopy i dłonie, staje się zimne.

Na uczucie zimnych stóp bez wątpienia wpływa także palenie papierosów. Osoby palące mogą uskarżać się na wyziębione stopy, a także uczucie mrowienia, czy osłabione czucie w kończynach. Ma to związek z powikłaniami następującymi po wieloletnim paleniu, głównie z  zaburzeniami krążenia i uszkodzeniem naczyń krwionośnych.   

Warto zaznaczyć, że nie tylko tytoń może zaburzać krążenie. Często błahe, codzienne czynności utrudniają przepływ krwi i mogą sprawiać, ze towarzyszy nam uczucie zimna na stopach. Niekiedy problem wynika z małej aktywności fizycznej, czy noszenia zbyt obcisłych rajstop lub skarpetek ze ściągaczem.

 

Zimne stopy, jako objaw choroby

Jeśli nosimy odpowiednie ubrania i dbamy o regularne poruszanie stopami podczas siedzącej pracy, a nasze stopy wciąż są stale wyziębione, być może warto skonsultować się z lekarzem. Zimne stopy mogą być objawem poważnej choroby, dlatego nie należy bagatelizować tego problemu.

Uczucie zimna, mrowienie i bladość stóp mogą pojawiać się przy chorobach takich jak np.:

  • niedoczynność tarczycy;
  • zapalenie żył;
  • obrzęk płuc;
  • choroby układu krążenia, w tym choroby serca;
  • schorzenia układu krwiotwórczego (np. anemia, białaczka, chłoniak);
  • choroby układowe tkanki łącznej (np. reumatoidalne zapalenie stawów);
  • cukrzyca.