Nagniotki, modzele, czy pęcherze – jak je odróżnić?

Na stopach bardzo często pojawiają się zmiany wynikające z podrażnienia skóry. Zwykle mamy do czynienia z odciskami lub pęcherzami. Są to dwa odmienne schorzenia, które różnią się zarówno wyglądem, jak i sposobem ich usuwania. Zanim zdecydujesz się na domowe leczenie odcisków lub pęcherzy, sprawdź jak je rozpoznać!

 

Nagniotki i modzele – jak tworzą się odciski?

Na stopach bardzo często pojawiają się przerośnięte zgrubienia, które stanowią nałożone na siebie warstwy martwego naskórka. Do odcisków pojawiających się najczęściej na palcach stóp oraz piętach i podeszwie zaliczamy:

  • Nagniotki – są to zwykle niewielkie, bardzo twarde zgrubienia. Ich powierzchnia może być lekko błyszcząca, jakby napięta i ,,wypolerowana”. Nagniotki najczęściej są białe lub lekko żółte. Choć są niewielkie, zaledwie kilkumilimetrowe, potrafią przysporzyć sporo bólu. Nagniotki mogą rozrastać się w głębokie warstwy skóry tworząc korzeń naciskający na okoliczne tkanki wraz z zakończeniami nerwowymi, co wywołuje intensywny ból, kłucie i pieczenie, zwłaszcza przy nacisku. Tego typu odciski najczęściej pojawiają się na zewnętrznych krawędziach palców.
  • Modzele – są to zgrubienia zajmujące większą powierzchnię stopy. Modzele najczęściej pojawiają się na podeszwie stopy oraz na pięcie. W odróżnieniu od nagniotków są żółte i miękkie, często z czerwoną otoczką. Modzele zwykle nie wrastają głęboko w skórę, jednak zajmując większy obszar stopy znacznie zmniejszają atrakcyjność i są przyczyną dużego dyskomfortu, a nawet uczucia pieczenia i świądu.

 

Jak wyglądają pęcherze na stopach?

Poza nagniotkami i modzelami na stopach mogą pojawiać się także bolesne pęcherze wypełnione płynną treścią. Nie należy ich mylić z odciskami, ponieważ sposób na ich usuwanie jest inny. Jeśli nie mamy pewności, jakie zmiany tworzą się na naszej stopie, należy przed rozpoczęciem leczenia poradzić się lekarza.

Przyczyny powstawania pęcherzy są takie same, jak w przypadku odcisków. Jednak pęcherze na stopach wyglądają inaczej. Zwykle są miękkie, a pod warstwą nabrzmiałej skóry gromadzi się przeźroczysty lub lekko mętny, żółtawy płyn surowiczy.

Po przerwaniu ciągłości skóry płyn wypływa, a odcisk zwykle stopniowo się wysusza. Istotna jest w tym przypadku szczególna dbałość o higienę oraz odpowiednia pielęgnacja stóp. Pęknięty pęcherz może być miejscem gromadzenia się drobnoustrojów, co kolejno grozi infekcją skóry i rozwojem stanu zapalnego.