Sposoby na wykorzystanie cytryny w domowym SPA dla stóp

Cytryna sprawdza się doskonale również do pielęgnacji stóp. Nie tylko jej sok, ale także skórki mogą posłużyć jako naturalny składnik domowych kosmetyków. Zobacz, jak w prosty sposób możesz zyskać zdrowe i gładkie stopy dzięki cytrynie!

 

Jak cytryna działa na skórę stóp?  

Cytryna jest bogatym źródłem nie tylko witaminy C, ale także kwasów i fitohormonów. To właśnie witamina C i kwas zawarty w cytrynie odpowiadają za większość jej kosmetycznych właściwości. Wykorzystując cytrynę do pielęgnacji stóp zyskujemy kilka kluczowych działań:

  • zmiękczenie naskórka,
  • złuszczanie,
  • wygładzenie,
  • rozjaśnienie przebarwień,
  • rozjaśnienie paznokci,
  • odżywienie skóry,
  • uczucie świeżości.

Domowe kosmetyki z cytryny są wręcz idealne do pielęgnacji stóp. Warto jednak pamiętać, że nałożenie maseczek z dodatkiem soku z cytryny może bardzo szczypać, jeśli skóra jest podrażniona lub popękana.

 

Kąpiel cytrynowa dla stóp

Jednym z najprostszych sposobów wykorzystania cytryny w domowym SPA jest relaksująca kąpiel zmiękczająca skórę. Jest to doskonały zabieg, dzięki któremu możemy zapobiegać rogowaceniu się naskórka. Taką kąpiel wystarczy wykonać 1-2 razy w tygodniu. Przy bardzo suchej skórze na stopach kąpiel z cytryny jest idealnym sposobem na przygotowanie stóp do peelingu.

Kąpiel z cytryny przygotujemy dodają do miski z ciepłą wodą następujące składniki:

  • sok wyciśnięty z jednej cytryny,
  • 1-2 łyżki oliwy z oliwek,
  • pół szklanki tłustego mleka.

Podczas 15 minutowej kąpieli skórkę z cytryny możemy wykorzystać do pocierania dłoni lub suchych łokci, zyskując tym samym kompleksowy zabieg pielęgnujący stopy i dłonie.

 

Skórki z cytryny zamiast maski złuszczającej!

Cytryna nadaje się do wykorzystania w całości. Również skórka może być wykorzystana do pielęgnacji stóp. Jeśli mamy bardzo suche pięty, po kąpieli cytrynowej możemy pozostawić na piętach połówki skórek z cytryny, które zostały po wyciśnięciu soku. Na skórki ułożone na piętach nakładamy bawełniane skarpety i pozostawiamy cytrynę na stopach przez noc. Rano stopy należy dokładnie umyć.

Kolejnym sposobem jest starcie cytryny i wymieszanie jej z wazeliną kosmetyczną, tak by powstał domowy krem złuszczający. Aby skórkę było łatwiej zetrzeć, warto cytrynę wcześniej zamrozić. Wystarczy ok. 2 łyżki tartej skórki połączyć z 2 łyżkami wazeliny. Krem nakładamy na stopy i zakrywamy skarpetkami bawełnianymi. I w tym przypadku warto pozostawić mieszankę na stopach przez kilka godzin, po czym dokładnie spłukać.