Olejek pichtowy w pielęgnacji stóp – odkaża, goi podrażnienia i odmładza skórę!

Olejek pichtowy pozyskiwany jest z pędów jodły syberyjskiej. Preparat ten wykazuje szereg dobroczynnych właściwości, które doskonale sprawdzają się w pielęgnacji stóp i paznokci. Zobacz, kiedy warto sięgnąć po olejek pichtowy i w jaki sposób z niego korzystać!

 

Właściwości olejku pichtowego

Olejek z jodły syberyjskiej znany jest jako środek stosowany przy przeziębieniu. Jego właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe sprawdzają się doskonale również po zastosowaniu zewnętrznie.

Stopy są partią ciała najbardziej narażoną na kontakt z drobnoustrojami, dlatego też odkażające działanie olejku pichtowego jest bardzo pożądane do pielęgnacji stóp. Co więcej, olejek pichtowy wykazuje również działanie przeciwgrzybicze, a to jeszcze bardziej przekonuje do stosowania go zewnętrznie na stopy.

Po olejek pichtowy warto więc sięgać w przypadku otarć, trudno gojących się ran, czy nawet owrzodzeń, liszajów i stanów zapalnych.

Kolejnym istotnym działaniem olejku z sosny syberyjskiej jest wpływ na krążenie. Smarowanie stóp olejkiem pichtowym usprawnia mikrokrążenie i rozgrzewa skórę. Dzięki temu preparat ten może być stosowany w przypadku odmrożenia, czy uczucia zimnych stóp i dłoni. Działanie rozgrzewające łagodzi również bóle reumatycznego i przynosi ukojenie zmęczonym stopom.

 

Jak stosować olejek pichtowy?  

Olejek pichtowy jest stosunkowo nietrwały, dlatego należy go przechowywać w chłodnym miejscu z dala od promieni słonecznych, najlepiej w ciemnej buteleczce. Po kilka kropli warto sięgać podczas domowych zabiegów kosmetycznych nie tylko na stopy, ale również na dłonie i twarz.

Kilka kropli olejki pichtowego warto dodawać do kąpieli stóp, a nawet do kąpieli całego ciała. Osoby, które chcą wzmocnić działanie olejku z jodły mogą wcierać go w stopy. W tym przypadku warto wymieszać olejek z dowolnym olejem roślinnym, najlepiej z oliwą. Mieszankę przyrządzamy w proporcjach 1:1, co oznacza, że np. 10 kropli olejku mieszamy z 10 kroplami oliwy.

Olejek pichtowy można łączyć również z wazeliną lub dowolnym kremem, balsamem, czy maseczką do stóp. Mogą to być preparaty gotowe, jak również domowe maseczki przyrządzane z innych składników. Intensywny aromat olejku pichtowego i jego właściwości pielęgnujące skórę są doskonałym remedium na zmęczone stopy.