Parafina kosmetyczna w pielęgnacji stóp – efekty po kuracji

Pielęgnacja stóp powinna być uwzględniana przy codziennych zabiegach higienicznych. Żeby mieć piękne i zdrowe stopy, nie musimy wydawać dużych kwot na specjalistyczne kremy i maseczki. Jednym z prostych sposobów na wygładzenie skóry jest parafina kosmetyczna, która odpowiednio stosowana może znacznie poprawić wygląd stóp. Zobacz, jak stosować ten prosty, ale skuteczny preparat.

 

Jak parafina działa na stopy i paznokcie?

Parafina to produkt pozyskiwany na drodze destylacji ropy naftowej. Choć nie brzmi to zachęcająco, parafina w rzeczywistości działa na skórę bardzo korzystnie. Jej działanie zapobiegające utracie wilgoci intensywnie nawilża i wygładza skórę. Wszystko dlatego, że po nałożeniu parafiny na skórze tworzy się bariera ochronna.

Ponadto, parafina kosmetyczna wykazuje również działania takie jak:

  • Ułatwienie wnikania związków zawartych w kremach – parafina na długo zatrzymuje ciepło, dzięki czemu dochodzi do rozszerzenia porów. W efekcie kosmetyki zastosowane po zabiegu parafinowym znacznie lepiej przenikają do skóry.
  • Poprawa mikrokrążenia – zatrzymanie ciepła skutkuje poprawą mikrokrążenia. Co więcej, ciepło rozluźnia mięśnie, a także niweluje dyskomfort związany z bólem stóp. Choć działanie takie może nie być wyczuwalne bezpośrednio po zabiegu parafinowym, w rzeczywistości poprawia kondycję stóp przy regularnym stosowaniu. Natomiast sam zabieg parafinowy działa relaksująco, dlatego polecany jest przede wszystkim dla osób, które uskarżają się na zmęczone stopy po ciężkim dniu w pracy.
  • Wpływ na kondycję paznokci – parafina kosmetyczna chroni i nawilża także paznokcie. Dzięki smarowaniu stóp parafiną również paznokcie stają się mniej łamliwe, z czasem grubsze i odporniejsze.

 

Zabieg parafinowy na stopy – jak go wykonać?

Parafina kosmetyczna może być stosowana do codziennej pielęgnacji. Wystarczy odrobinę (zaledwie kilka kropli) parafiny wcierać w skórę stóp oraz w paznokcie oraz skórki wokół nich. Znacznie skuteczniejszy okazuje się jednak zabieg parafinowy z wykorzystaniem podgrzanej substancji.

Przed przystąpieniem do zabiegu parafinowego należy dokładnie umyć stopy oraz wykonać peeling, który usunie martwy naskórek. Warstwa starego naskórka jedynie hamuje wnikanie kosmetyków, dlatego nie ma sensu nakładać parafiny na stopy przed peelingiem.

Domowy zabieg parafinowy można wykonać w następujących krokach:

  • Gdy stopy będą już wygładzone po peelingu, należy podgrzać ciekłą parafinę. W tym celu można wykorzystać specjalny podgrzewacz do stóp lub garnek, w którym zmieszczą się stopy. Parafinę podgrzewamy do uzyskania ok. 40 stopi Celsjusza.
  • Kolejno zanurzamy stopy na kilka minut, po czym wyjmujemy je z kąpieli parafinowej i czekamy, aż parafina zacznie zastygać.
  • Następnie ponownie zanurzamy stopy w płynnej parafinie.
  • Po 1-2 minutach wyjmujemy stopy (nie spłukujemy i nie wycieramy parafiny!) oraz nakładamy woreczki foliowe, a na nie bawełniane skarpety.
  • Parafinę i skarpety pozostawiamy na stopach przez ok. 15-30 minut.
  • Po tym czasie parafinę usuwany odrywając płatki zaschniętej substancji.
  • Na koniec nakładamy na stopy krem nawilżający.