Ogórkowa maska nawilżająca do stóp – przepis i sposób wykonania

Stopy zmęczone po zimie noszeniem pełnego obuwia wymagają większej uwagi. Jeśli obserwujesz fragmenty złuszczającego się naskórka, a stopy podczas dotyku są wysuszone i szorstkie, warto sięgnąć po preparaty do nawilżania. Kosmetyki nawilżające do stóp możemy wykonać również samodzielnie. Poznaj przepis na nawilżającą maseczkę do stóp, w której ogórek odgrywa główną rolę!

 

Dlaczego skórę stóp trzeba nawilżać?

Skóra stanowi skomplikowany płaszcz ochronny składający się z kilku warstw. U zdrowego człowieka proces złuszczania naskórka odbywa się trwale i systematycznie. Oznacza to, że rogowacenie jest procesem całkowicie naturalnym i nie należy się go obawiać. Biologiczne złuszczanie naskórka ma na celu ,,wypchnięcie” martwych komórek skóry i zastąpienie ich nowymi, zdrowymi.

Nie ma więc powodu, by hamować proces rogowacenia skóry. Niemniej jednak, gdy skóra narażona jest na nadmierne tarcie, zmiany temperatury lub wilgoć, może dochodzić do przyśpieszenia procesu rogowacenia. Wówczas organizm nie nadąża ze złuszczaniem naskórka, przez co gromadzi się on na ciele.

 

Domowa maseczka nawilżająca stopy

Ogórek kojarzy się głównie z dodatkiem do obiadowej sałatki lub z plasterkami ułożonymi na powiekach podczas nakładania maseczki na twarz. Dobroczynne właściwości ogórka mogą jednak być wykorzystywane także do pielęgnacji stóp. Ogórek działa nawilżająco, ale także odświeża skórę i wspomaga jej regenerację. Warto więc sięgać po to warzywo jako podstawowy składnik maseczek nawilżających do stóp. Poniżej przedstawiamy prosty przepis na maseczkę z ogórkiem.

Składniki potrzebne do przyrządzenia maski nawilżającej do stóp:

  • 1 świeży ogórek,
  • 1 duża łyżka suszonej szałwii.
  • 2 łyżki miodu,
  • 1 łyżka soku z cytryny.

Sposób wykonania:

  • Wszystkie składniki należy połączyć i zmiksować do uzyskania jednolitej konsystencji.
  • Maseczkę należy nałożyć na dokładnie umyte i osuszone stopy.
  • Maska powinna być zabezpieczona folią spożywczą oraz bawełnianymi skarpetkami.
  • Po upływie ok. 40-60 minut maseczkę należy zmyć ze stóp przy pomocy strumienia letniej wody.