Zimne kąpiele stóp – co warto wiedzieć?

Zimne kąpiele stóp – co warto wiedzieć?

Każdy, kto choć trochę interesuje się pielęgnacją stóp, wie, że jednym z kluczowych jej elementów są regularne kąpiele w ciepłej wodzie. Podczas tego procesu zmiękczamy naskórek i ułatwiamy sobie jego późniejsze usunięcie. Czy jednak słyszałeś o zimnych kąpielach stóp? Jak je wykonać i czemu one służą? Już podpowiadamy.

Zimne kąpiele – efekty

Kąpiele stóp w zimnej wodzie przynoszą liczne korzyści. Trzeba jednak wiedzieć jak się do tego zabrać. Jakich efektów możesz się spodziewać? Oto kilka z nich:

  • Poprawa odporności organizmu,
  • Ulga dla opuchniętych i zmęczonych nóg,
  • Zabieg jest polecany dla kobiet, które noszą wysokie obcasy,
  • Zimna kąpiel leczy żylaki,
  • Zwalcza stany zapalne,
  • Poprawia krążenie krwi,
  • Dotlenia organizm,
  • Pobudzenie układu mięśniowego i nerwowego,
  • Ochrona przed bakteriami obecnymi w powietrzu,
  • Usuwanie toksyn z organizmu.

Jak widać, korzyści jest wiele. Powstaje więc pytanie, jak przygotować zimną kąpiel. W ciepłej wodzie chętnie trzymamy nogi przez kilkanaście minut. Czy taka sama ilość czasu potrzeba jest do zimnych kąpieli?

Jak przygotować zimną kąpiel?

Na początku zdecydowanie wystarczy zanurzyć stopy w misce z lodowatą wodą na 15-20 sekund. Możemy dorzucić do niej kostki lodu. Stopy powinny być całkowicie zanurzone. Nie warto się zniechęcać pomimo początkowego bólu, jaki może nam towarzyszyć. Po chwili temperatura ciała i wody się wyrównuje i odczuwamy ciepło.

Korzyści dla całego ciała

Nie warto poprzestawać jedynie na zimnych kąpielach stóp. Mnóstwo korzyści przynosi regularne zanurzanie całego ciała w lodowatej wodzie. Morsowanie pozwala pozbyć się gorączki. Kąpiele powinny być krótkie, ale regularne. Możemy w ten sposób uelastycznić swoje naczynia krwionośne.

Jak to zrobić? Warto zacząć od zanurzenia stóp, następnie nóg i reszty ciała. Głowa powinna znajdować się na powierzchni.

Jeśli do tej pory unikałeś zimnych pryszniców i zawsze nalewałeś ciepłą wodę do wanny, zimne kąpiele mogą kojarzyć ci się z katuszami. Jednak jak widać, jest wiele argumentów przemawiających za tą formą kuracji. Poza poprawą krążenia krwi i ujędrnieniem ciała z pewnością odczujesz satysfakcję z pokonania własnych lęków. Możesz zacząć od kąpieli stóp, a z czasem spróbować zanurzyć całe ciało. Nie zniechęcaj się bólem, jaki może ci towarzyszyć na początku. Zdecydowanie warto wypróbować tę metodę. To nic nie kosztuje, a może przynieść same korzyści.