Plastry, płyn, czy maść na odciski stóp – co wybrać?

Gdy na naszej stopie pojawia się problematyczne zgrubienie, warto pozbyć się go, zanim obejmie większy obszar skóry. Wśród preparatów dostępnych bez recepty wyróżnia się maści, kremy, płyny lub plastry na odciski. Zobacz, która z tych metod będzie najlepsza, a kiedy udać się do lekarza!

 

Plastry na odciski – wady i zalety

Jednym z popularnych ostatnio form leczenia odcisków są plastry. W istocie jest to metoda bardzo wygodna. Jedyne, o czym musimy pamiętać to naklejenie gotowego plastra nasączonego zwykle kwasem salicylowym i mlekowym. Związki te działają na skórę zmiękczająco i złuszczająco.

W efekcie stosowania plastrów na odciski dochodzi do stopniowego i jednocześnie systematycznego złuszczania zrogowaciałej warstwy naskórka. Jest to działanie jak najbardziej pożądane w przypadku odcisków, które stanowią zgrubienia na skórze stopy.

Warto jednak pamiętać, że plastry zwykle okazują się skuteczne jedynie w przypadku płytkich odcisków. Wówczas złuszczenie zewnętrznej warstwy skóry usuwa jednocześnie odcisk. Natomiast gdy dojedzie do wrośnięcia odcisku w głębsze warstwy skóry, plastry mogą okazać się niewystarczające.

Ponadto, stosowanie plastrów uniemożliwia punktowe działanie. Cała powierzchnia skóry pod plastrem poddana jest działaniu związków aktywnych. Plastry na odciski zwykle są więc doskonałym rozwiązaniem jedynie przy płytkich, świeżych zmianach.

Maść na odciski – za i przeciw

Maść na odciski to jeden z najpopularniejszych i jednocześnie najbezpieczniejszych sposobów na samodzielne usuwanie tego typu zmian. Gęsta konsystencja maści pozwala na precyzyjną aplikację preparatu, jednocześnie pozostając na skórze przez dłuższy czas.

Maści i kremy na odciski mają jednak nieco niższe stężenie substancji aktywnej, przez co działają wolniej, niż płyny. W wielu przypadkach jest to jednak zaleta maści, ponieważ nie działają one zbyt intensywnie, a tym samym nie powodują podrażnień.

Zdecydowaną wadą maści jest natomiast ograniczenie obejmujące głębokość działania. Maść zwykle złuszcza jedynie wierzchnią warstwę odcisku. Tymczasem zmiany tego typu często posiadają głęboki korzeń wnikający w skórę.

 

Czy płyn na odciski jest skuteczny?

Płyn na odciski jest jednym z najsilniej działających preparatów tego typu. Zwykle zawiera stosunkowo wysokie stężenie substancji keratolitycznej (złuszczającej), dlatego intensywnie usuwa odcisk.

Warto jednak zaznaczyć, że przed zastosowaniem płynu na odciski konieczne jest zabezpieczenie zdrowej skóry. Należy więc tkanki wokół odcisku posmarować warstwą wazeliny lub tłustego kremu. Ponadto, aplikacja płyny na odciski powinna być bardzo precyzyjna, tak by uniknąć ewentualnego kontaktu ze zdrową skórą.

 

Leczenie odcisków u podologa

Odciski są uznawane za defekt estetyczny. W rzeczywistości jednak zmiany tego typu często wywołują spore dolegliwości bólowe oraz mogą być źródłem zakażeń. Jeśli odcisk zajmuje głębokie warstwy skóry i naciska na okoliczne zakończenia nerwowe, wówczas jego usuwanie może okazać się bardzo trudne.

Usuwanie odcisku wymaga sporej wprawy. Często złuszczanie przy pomocy aptecznych środków jest bardzo czasochłonne. Co ważne, nie należy usuwać odcisku stosując ostre narzędzia. Jeśli dokonamy zbyt intensywnej ingerencji w skórę, wówczas odcisk może narastać. Gdy leczenie odcisków nie przynosi pożądanych efektów, najlepszym sposobem jest pomoc specjalisty.