Przebarwienia i plamy na nogach i stopach – co mogą oznaczać?

Dużo mówi się o zmianach skórnych, które mogą zwiastować poważne problemy zdrowotne. Najczęściej dopatrujemy się takich plam na twarzy czy dekolcie, ponieważ w tym obszarze skóra jest cienka i delikatna. Warto jednak zwrócić również uwagę na stopy oraz nogi. O czym mogą świadczyć przebarwienia w tym obszarze ciała? Czytaj dalej, a się dowiesz.

Nadmiar słońca

Po okresie wakacyjnym często pojawiają się plamki na twarzy, ale też innych częściach ciała. Z tego względu koniecznością jest używanie kremów z filtrem. Szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji. Chronić musimy nie tylko twarz i dekolt. Zmiany skórne mogą być trudne do usunięcia.

Najlepiej w miarę możliwości unikać słońca. Jeśli jednak zależy nam na delikatnej opaleniźnie, warto spędzać krótki, ale systematyczny czas na plaży. Dobrą alternatywą będą też samoopalacze i kremy brązujące, które są w pełni bezpieczne dla skóry.

Plamy i swędzenie stóp a alergia

Jeśli zauważymy powyższe czynniki, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, czy nie zaczęliśmy używać nowego kosmetyku lub proszku do prania. Uczulić mogą też pewne produkty spożywcze. W takiej sytuacji warto zapisywać, co jedliśmy każdego dnia. To pomoże nam ustalić przyczynę problemu.

Cukrzyca a brązowe plamy

Brązowe plamy na łydkach i nogach mogą być jednym z objawów cukrzycy. Czasami pacjenci nie zdają sobie sprawy ze swoich dolegliwości, jednak nieleczona cukrzyca może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Ich skóra jest o wiele bardziej podatna na zakażenia i występowanie plamek.

Siniaki

Powstają w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Niektórzy mają większą skłonność do powstawania siniaków. Przyczyną może być niedobór witaminy C, uwarunkowania genetyczne czy też hemofilia.

Inne przyczyny przebarwień kończyn dolnych:

  • Niewydolność żylna,
  • Bielactwo,
  • Rumień guzowaty,
  • Zapalenie tkanki podskórnej,
  • Grzybica skóry.

W żadnym wypadku nie możemy lekceważyć zmian, które zaobserwujemy na swojej skórze. Nawet jeśli nie powodują bólu, mogą oznaczać początek choroby. Trudno postawić właściwą diagnozę bez konsultacji ze specjalistą. Jeśli problem dotyczy stóp należy zgłosić się do podologa. W przypadku występowania zmian skórnych na nogach powinniśmy umówić się na wizytę u dermatologa.