Dlaczego warto chodzić boso?

Pielęgnujemy nasze stopy, zapewniamy im peelingi, masaże i inne zabiegi będąc zupełnie nieświadomi, jak wiele korzyści może przysporzyć zwykłe chodzenie bez butów. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego warto chodzić boso? Istnieją istotne powody, dla których warto to robić. Poznaj niektóre z nich.

Chodzenie boso relaksuje

Chodzenie bez butów sprawia, że czujemy się swobodnie. Rozluźniamy w ten sposób po całym dniu swoje spięte mięśnie nóg i stóp. Obuwie często powoduje ucisk i niepotrzebny ból. Tak niewiele trzeba by poczuć się beztrosko!

Hartowanie ciała

Spacerując boso mamy okazję zahartować swoje ciało. Z czasem stajemy się bardziej odporni na choroby. Przez stopy tracimy bowiem większość ciepła, dlatego mają one wpływ na cały organizm. Wyczuwamy nimi podłoże oraz jego temperaturę co wzmaga naszą uważność i wrażliwość.

Masaż stóp

Na stopach umieszczone są receptory odpowiedzialne za organy znajdujące się w całym ciele człowieka. Chodząc boso, naturalnie zapewniamy sobie masaż i znakomitą terapię pobudzającą receptory.

Peeling

Spacerując po piasku na plaży bez obuwia, sprawiamy sobie darmowy peeling stóp. Dodatkowa świadomość bliskości z naturą jedynie potęguje przyjemność z chwili.

Uziemienie

Dzięki zetknięciu bosej stopy z ziemią wymieniamy ładunki elektryczne i przyczyniamy się do powstawania korzystnych zmian elektrofizycznych. To idealny sposób na regenerację. Już 15-minutowy spacer zapewnia wymianę ładunków.

Gdzie najlepiej chodzić boso?

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na zdjęcie obuwia. Spacerować bez butów możemy jedynie w miejscach, które są bezpieczne. Z pewnością będziemy chcieli uważać, by nie natrafić na jakieś elementy, które mogą nas zranić, na przykład szkło. Warto wybrać do tego miejsca takie jak plaża, trawnik, ogródek, pole.

Chodzenie bez butów nic nie kosztuje, a może bardzo skutecznie relaksować i odprężać. Bliskość z naturą, samoistny masaż to tylko niektóre z argumentów, dlaczego warto to robić. „Najlepsze – obuwie to brak obuwia” – teraz już wiemy, dlaczego grecki lekarz Hipokrates powiedział te słowa. Trzeba przyznać, że nasze stopy po takim spacerze mogą wymagać jeszcze innych zabiegów pielęgnacyjnych, ale z pewnością tego nie pożałujemy.