Stopa cukrzycowa – przyczyny, leczenie.

Żyjemy w czasach, gdy cukrzyca staje się coraz bardziej powszechną chorobą. W Polsce ponad 2 miliony osób cierpią z powodu tej dolegliwości. Przewlekłym powikłaniem cukrzycy jest zespół stopy cukrzycowej. W konsekwencji może to prowadzić nawet do amputacji kończyn. Jakie są przyczyny i objawy? Jak się chronić? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego.

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa lub zespół stopy cukrzycowej to owrzodzenie występujące na podeszwie stopy, lub części grzbietowej. Jest bardzo częstym powikłaniem cukrzycy typu 1, jak i 2. Może wynikać z niewłaściwego leczenia lub jego braku. Podczas choroby występuje niedokrwienie stóp. Stają się one mniej wrażliwe, a rany wolniej się goją. Kości i stawy słabną. Z czasem pacjent może stracić czucie w kończynach. Chodzenie staje się niemożliwe.

Istnieją dwa rodzaje stopy cukrzycowej. Pierwszy powstaje w wyniku niedokrwienia kończyny. Natomiast drugi to zespół stopy neuropatycznej. Przyczyną choroby jest uszkodzenie układu naczyniowego.

Stopa cukrzycowa – przyczyny i objawy

Im wcześniej rozpoznana choroba, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia. Oto najczęściej występujące przyczyny stopy cukrzycowej.

  • Długotrwały wysoki poziom glukozy we krwi,
  • Zaniedbane leczenie cukrzycy,
  • Bóle kończyn,
  • Drętwienie nóg, stóp,
  • Zmniejszenie wrażliwości na temperaturę, ból i zanik czucia,
  • Podwyższony poziom cholesterolu,
  • Nadciśnienie,
  • Otyłość.

Stopa cukrzycowa – profilaktyka

Jak zapobiegać powstawaniu wyżej wymienionej choroby?

  1. Uczęszczaj regularnie na wizyty kontrolne do lekarza.
  2. Staraj się wprowadzać i pielęgnować dobre nawyki żywieniowe.
  3. Dbaj o higienę stóp.
  4. Noś wygodne, nieuciskające obuwie.
  5. Regularnie oglądaj swoje stopy.
  6. Prawidłowo obcinaj paznokcie, na równo, niezbyt krótko.
  7. Zachowuj prawidłową masę ciała.
  8. Staraj się unikać urazów stóp.
  9. Uprawiaj sport.

Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście stosowanie się do zaleceń lekarza i prawidłowo prowadzona terapia, dzięki której poziom cukru zostanie obniżony. Leczenie może być czasochłonne i wyczerpujące, a niekiedy nawet kosztowne. Niestety w Polsce dokonuje się najwięcej amputacji kończyn dolnych. Zdecydowanie warto wziąć sobie do serca powyższe rady i zadbać o odpowiednią profilaktykę.