7 złych nawyków, które szkodzą twoim nogom

Być może skarżysz się na ból nóg, nie zdając sobie sprawy z tego, że to twoje nieodpowiednie nawyki się do niego przyczyniają. Nawet jeśli jeszcze nie odczuwasz takich dolegliwości, wiedza na ten temat może pomóc ci uniknąć ich w przyszłości. Co może szkodzić zdrowiu nóg? Już podpowiadamy.

  1. Brak aktywności fizycznej

Każdy człowiek potrzebuje aktywności fizycznej do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Brak ruchu osłabia nasze mięśnie i sprawia, że z czasem mogą one zanikać. Aktywność fizyczna przeciwdziała też osteoporozie. Nie musimy spędzać wielu godzin na siłowni. Warto wybrać sport dla siebie, który będzie sprawiał nam przyjemność. Może to być spacer czy też pływanie. Liczy się regularność. Oczywiście ćwiczenia na siłowni, a szczególnie trening siłowy przyniesie pozytywne rezultaty i wyrzeźbi nasze ciało.

  1. Zakładanie „nogi na nogę”

Mimo, że taki sposób siedzenia wygląda kobieco i elegancko może utrudnić krążenie krwi w naszych nogach. Spędzenie wielu godzin w tej pozycji może podnieść ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich.

  1. Noszenie wysokich obcasów

Dużo się mówi o negatywnym wpływie na zdrowie, jakie niesie regularne noszenie wysokich obcasów. Może być przyczyną bólów kręgosłupa, chorób stawów, wrastających paznokci czy halluksów. Oczywiście na większe wyjścia chcemy założyć ładne szpilki, ale na co dzień warto wybierać wygodne i komfortowe obuwie.

  1. Siedzący tryb życia, praca przy komputerze.

W obecnych czasach większość osób prowadzi siedzący tryb życia. Długotrwałe siedzenie przy komputerze może skutkować powstawaniem żylaków, zakrzepów i zapaleniem żył. Jeśli mamy pracę siedzącą warto raz na jakiś czas wstać od komputera i kilkukrotnie napiąć mięśnie pośladów lub zrobić kilka przysiadów.

  1. Zbyt obcisłe ubrania i obuwie.

Zbyt mały rozmiar ubrań czy butów w dłuższej perspektywie będzie powodował problemy z krążeniem krwi w organizmie. Mogą pojawić się obrzęki, cellulit i żylaki nóg.

  1. Niewłaściwa dieta.

Nieregularne posiłki, nocne podjadanie, tłuste jedzenie skutkuje złym stanem naszych nóg. Nie sposób też nie wspomnieć o piciu odpowiedniej ilości wody. Zaleca się, aby były to 2 litry dziennie.

  1. Częste gorące kąpiele.

Mimo że z pozoru relaksują, mogą utrudnić pracę naczyń krwionośnych i przyczynić się do pękania naczynek na nogach. Od długiej gorącej kąpieli lepszy będzie szybki, chłodny prysznic. Z pewnością ujędrni nasze ciało.

Teraz już wiesz jakich zwyczajów unikać, a jakie wprowadzić do swojego życia, jeśli zależy ci na pięknych nogach. Niewątpliwie bardzo ważna jest tu regularność i systematyczność.