Osocze bogatopłytkowe – właściwości wykorzystywane w medycynie

Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z krwi własnej Pacjenta przed zabiegiem znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Choć aktualnie osocze krwi kojarzy się przede wszystkim z ostrzykiwaniem twarzy dla urody, tak naprawdę jego pierwszym i stale rozwijanym przeznaczeniem są różnego rodzaju kontuzje i schorzenia. Zobacz, czym jest osocze bogatopłytkowe i w jaki sposób wspomaga regenerację tkanek!

 

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich Plasma) pozyskuje się poprzez poddanie krwi obwodowej wirowaniu przy użyciu specjalistycznej aparatury. Dzięki różnicy ciężkości poszczególnych składników krwi dochodzi do separacji czystego osocza zawierającego skoncentrowaną ilość płytek krwi. Pozyskane osocze bogatopłytkowe ma barwę żółto-przeźroczystą i jest przechowywane w warunkach zapewniających żywotność płytek krwi.

Tak uzyskany materiał odznacza się zwiększoną skutecznością po podaniu wprost do tkanek wymagających regeneracji. Autologiczne osocze bogatopłytkowe pełni w ludzkim organizmie szereg funkcji. Płytki krwi odpowiadają m.in. za prawidłowy przebieg procesów naprawczych. Działanie takie wynika z dużej ilości czynników wzrostu, czyli substancji ,,zasklepiających” wszelkie uszkodzenia tkankowe oraz inicjujących przebudowę komórkową.

 

Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego w ortopedii  

Ze względu na właściwości przyśpieszające regenerację tkanek osocze bogatopłytkowe ma szerokie zastosowanie w medycynie, w tym w ortopedii. Co ważne, ze względu na fakt, że PRP jest materiałem całkowicie naturalnym i pochodzącym z krwi pacjenta, zabiegi z jego wykorzystaniem nie niosą ze sobą ryzyka reakcji alergicznej.

Osocze bogatopłytkowe podaje się za pomocą iniekcji wprost w miejsce wymagające regeneracji. Zabiegi tego typu mogą być przeprowadzone w przypadku schorzeń takich jak np.:

  • zmiany zwyrodnieniowe;
  • urazy mięśni, ścięgien i stawów;
  • tendinopatie i entezopatie;
  • kontuzje sportowe;
  • ubytki tkankowe;
  • blizny;
  • opóźniony zrost kostny po złamaniach;
  • trudno gojące się rany.

 

Korzyści z zastosowania osocza bogatopłytkowego

Podanie osocza bogatopłytkowego w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów pozwala na odciążenie stawu, a tym samym zmniejsza dolegliwości bólowe. Wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego, niekiedy w połączeniu z innymi substancjami, ma na celu zwiększenie elastyczności stawu.

Natomiast podanie osocza krwi w przypadku kontuzji układu ruchu znacznie przyśpiesza powrót do zdrowia, tym samym zmniejszając dolegliwości bólowe.