Haluksy – czym jest ta przypadłość i jakie są jej przyczyny?

Haluksy, określane również jako koślawy paluch, to częsta przypadłość zwłaszcza kobiet. Etiologia choroby to wrodzone predyspozycje, jak również czynniki środowiskowe. W wielu przypadkach rozwojowi halluksów można zapobiec. Zobacz, czym są haluksy, jakie są przyczyny oraz objawy i zagrożenia związane z tym schorzeniem!

 

Czym są haluksy?

Haluksy (hallux valgus) to schorzenie dotykające dużego palucha stopy, który kieruje się nieprawidłowo do strony wewnętrznej stopy zachodząc na drugi palec. Podstawą choroby jest nadmierne wystający i rozciągnięty staw u podstawy palucha (staw śródstopno-paliczkowy).

Deformacja stawu i skrzywienie palucha nie są jedynie defektem estetycznym. Haluksy mogą wywoływać silny ból, często utrudniający chodzenie. W miarę rozwoju haluksa dochodzi do coraz większego nacisku na kaletkę maziową stawu. W wyniku drażnienia często dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w stawie. W konsekwencji palec staje się opuchnięty, bolesny i zaczerwieniony.

Co więcej, podczas poruszania ciężar ciała naciska na zdeformowany palec, ten kolejno wywołuje nacisk na kolejny palec doprowadzając do dalszego przeciążenia. Zmiany przypominające haluksy mogą pojawić się nawet na małym palcu, ponieważ nieprawidłowe ułożenie palców wpływa na całą stopę.

Osoby z haluksem są również narażone na powstawanie nagniotków i modzeli. Na obrzmiałym, zdeformowanym palcu często tworzą się bolesne zgrubienia. Skóra na stopach, zwłaszcza w obrębie dużego palucha oraz w przestrzeni między palcami wymaga szczególnej pielęgnacji.

 

Przyczyny schorzenia – dlaczego to kobiety częściej mają haluksy?

Halusky mogą pojawić się u osób obu płci w każdym wieku, w tym u dzieci (rzadko), jednak na schorzenie najczęściej cierpią kobiety. Przyczyny haluksów to w dużej mierze predyspozycje genetyczne, ale czynniki środowiskowe zwiększają ryzyko rozwoju schorzenia.

Kobiety są szczególnie narażone na występowanie haluksów przede wszystkim ze względu na noszenie butów na wysokim obcasie oraz z wąskimi przodami. Jeśli dana osoba obciążona jest wrodzonym osłabieniem stawu u podstawy dużego palca stopy, wówczas nieodpowiednie obuwie stanowi znaczne zagrożenie. Szacuje się, że ryzyko rozwoju haluksów wzrasta wielokrotnie u kobiet, których mamy oraz babcie miały tą samą przypadłość.

Ponadto, rozwój haluksów związany jest z czynnikami takimi jak:

  • egipski kształt stopy,
  • nadwaga,
  • stojący tryb pracy,
  • płaskostopie podłużne.