Olejek lawendowy – zastosowanie w pielęgnacji stóp

Olejki eteryczne są pomocne w leczeniu wielu chorób między innymi bólu głowy czy problemów trawiennych. Wcieranie ich było znane już od dawnych czasów. Dziś zajmiemy się olejkiem z lawendy, który ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji stóp.

Olejek lawendowy – właściwości

Lawenda jest zbawienna dla wyglądu i zdrowia. Uprawia się ją między innymi w Polsce. Kojarzy się przede wszystkim z relaksem i odprężeniem. Kwiaty te wykorzystywane są do produkcji barwników. Olejek lawendowy zlecany jest w przypadku skurczów mięśni. Działa uspokajająco, dlatego poleca się dodawanie go do codziennej kąpieli. Świetnie sprawdza się również na stopy. Można go wykorzystać na wiele sposobów, między innymi do masażu czy kąpieli.

Masaż  stóp olejkiem lawendowym

Należy zmieszać olejek lawendowy z migdałowym i oliwą z oliwek. Powstanie idealna mikstura do masażu. Możemy go wykonać kolistymi ruchami, nie śpiesząc się. Efekt będzie widoczny w postaci rozluźnienia mięśni i poprawy krążenia. Dodatkowo poczujemy się odprężeni i zrelaksowani.

Lawendowa kąpiel dla stóp

Warto niekiedy poświęcić stopom więcej uwagi. Jeśli mamy wolny wieczór lub zarezerwowaliśmy sobie czas na domowe Spa, idealnym pomysłem będzie kąpiel lawendowa dla stóp. Jak ją przygotować? Potrzebna będzie:

  • 1-2 łyżeczki olejku lawendowego,
  • 2-3 łyżki sody oczyszczonej,
  • miska i ciepła woda.

W tak przygotowanej wodzie moczymy stopy przez 15-20 minut. Może to być idealny wstęp do peelingu. Skóra będzie zmiękczona i odżywiona.

Krem do stóp z lawendą

Możemy kupić gotowy krem do stóp z lawendą lub dodać kilka kropli olejku do kosmetyku, który stosujemy. W ten sposób zmniejszymy namnażanie grzybów i bakterii, obniżymy ciśnienie krwi i zredukujemy stres.

Warto zwrócić uwagę na to, że nie każdy może stosować lawendę doustnie ani nawet zewnętrznie. Jeśli przeszkadza nam jej zapach lub widzimy niepokojące następstwa jej użycia, może to sygnalizować alergię. Lawenda ma dość intensywną woń, dlatego nie każdemu przypadnie do gustu. Prawdą jest, że ma swoją wielką rzeszę zwolenników.

Być może stwierdzisz, że w natłoku codziennych zajęć brakuje Ci czasu na zabiegi pielęgnacyjne stóp. Pamiętaj jednak, że przynoszą one nie tylko efekty wizualne. Pomagają Ci się odprężyć i lepiej radzić sobie z wyzwaniami. Lawenda doskonale relaksuje i odpręża. Co za tym idzie, pomaga nawet zwalczać depresję. Przygotowując taki masaż czy kąpiel czujesz, że robisz coś dla siebie, co pozwala Ci nabrać energii do działania. Wypróbuj powyższe metody, a na pewno nie pożałujesz!