Na co zwracać uwagę wybierając kule ortopedyczne?

Poza podstawowym wyborem pomiędzy kulami ortopedycznymi łokciowymi i pachowymi warto pamiętać, że szczegółowe parametry takiego sprzętu wpływają na nasz komfort oraz stopień odciążenia kończyny. Jeśli po urazie musisz skorzystać z kul ortopedycznych, sprawdź na co zwracać uwagę podczas wyboru!

 

Kule ortopedyczne – o tym warto pamiętać

Wybierając kule ortopedyczne warto zdecydować się na produkt, który pozwoli na odpowiednie odciążenie chorej kończyny. Aktualnie producenci sprzętu ortopedycznego oferują wiele funkcjonalnych rozwiązań, które ułatwiają korzystanie z kul. Zwykle jednak dodatkowe elementy wiążą się z wyższą ceną. Należy więc wziąć pod uwagę, jakim budżetem dysponujemy i czy wszystkie dodatki rzeczywiście są nam niezbędne.

Jeśli będziemy korzystać ze wsparcia podczas chodzenia przez krótki czas, wystarczające mogą okazać się najprostsze modele. Natomiast gdy kule ortopedyczne mają służyć dziecku w okresie wzrostu, czy osobie, która ze względów zdrowotnych będzie korzystała z nich przez wiele miesięcy, być może warto zainwestować w sprzęt dobrej jakości.

Pierwszym kryterium branym pod uwagę podczas wyboru jest wielkość oraz wytrzymałość kul. Pamiętajmy, że sprzęt zawsze dobieramy do wzrostu, ale także do wagi osoby, która będzie z niego korzystała. Standardowe kule zwykle przeznaczone są dla osób o masie ciała do 130 kg. W przypadku osób z nadwagą konieczne jest indywidualne dobranie sprzętu.

W kwestii wysokości wyróżnia się kule regulowane skokowo oraz teleskopowo. W przypadku tych pierwszych regulacja wysokości odbywa się poprzez przesunięcie wysokości o wyznaczoną odległość, np. co 1,5 cm. Kule tego typu są zwykle nieco tańsze, ale nie pozwalają na precyzyjne dopasowanie wysokości do wzrostu.

Z kolei kule teleskopowe reguluje się płynnie, a idealnie ustawiona wysokość znacznie ułatwia chodzenie o kulach. Pamiętajmy jednak, że standardowe kule zwykle reguluje się do wzrostu w przedziale 160-180 cm. Jeśli Pacjent jest wyższy lub niższy, konieczne może okazać się zamówienie sprzętu.

Poza wagą ciała warto zwracać uwagę także na wagę samej kuli. Większość modeli odznacza się niską wagą, przy czym standardem jest 600-800 gram. Jeśli zależy nam na kulach lżejszych, możemy zdecydować się na modele o wadze nawet poniżej pół kilograma.

 

Dodatkowe elementy w kulach ortopedycznych

Poza podstawowymi kwestiami, takim jak wysokość, wzrost, waga i wytrzymałość warto pamiętać, że niektóre modele kul ortopedycznych wyposażone są w dodatkowe elementy. Jedną z ważniejszych części sprzętu jest obejma przedramienia, która może być otwarta lub zamknięta.

Kule z obejmą zamkniętą przeznaczone są dla osób, które mają zmniejszoną sprawność ruchową. Obejma otwarta zapewnia natomiast większą swobodę, dlatego na ten rodzaj kul zwykle decydują się osoby młode, które przebyły niewielki uraz kończyny.

Ponadto wybierając kule ortopedyczne warto zwracać uwagę m.in. na:

  • elementy antypoślizgowe,
  • elementy odblaskowe,
  • zmienne nasadki metalowe przeznaczone do wyjścia z domu oraz gumowe ułatwiające poruszanie się po pomieszczeniach.