Najczęstsze kontuzje nóg i stóp – jak ich unikać?

Uszkodzenie ścięgna Achillesa, choroba Mortona, zapalenie rozcięgna podeszwowego – to jedne z wielu kontuzji, które przytrafiają się nie tylko biegaczom. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak unikać takich urazów i co może do nich doprowadzić.

Jak unikać kontuzji?

Przede wszystkim bardzo ważna jest rozgrzewka. Znacznie minimalizuje ona ryzyko wystąpienia urazu. Intensywność treningu powinna wzrastać stopniowo. Rozgrzewka powinna trwać 10-15 minut.  Ćwiczenia powinny być dostosowane do poziomu kondycji osoby je wykonującej. Najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest trener personalny.

Bardzo istotnym czynnikiem jest tempo wykonywanych ćwiczeń oraz odpowiednie przerwy pomiędzy seriami. Musimy zwracać uwagę na oddech oraz ruchy wykonywać płynnie.

Jeśli odczuwamy ból najlepiej nie robić nic na siłę i przerwać trening. Ćwiczenie mimo kontuzji tylko pogorszy sprawę. O wiele lepiej poświęcić czas na rozciąganie mięśni i regenerację organizmu. Warto skorzystać też z pomocy fizjoterapeuty.

Uszkodzenie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa umożliwia zginanie stopy, wspinanie się na palce i skakanie. Z wiekiem staje się mniej wytrzymałe i niekiedy ulega uszkodzeniu. Przyczyną jest w wielu przypadkach też duże obciążenie stóp przez nadmiar kilogramów. Bardzo istotna jest wyżej wymieniona rozgrzewka przed wysiłkiem fizycznym. Raz uszkodzone ścięgno Achillesa może łatwiej ulegać ponownej kontuzji.

Choroba Mortona

Nerwiak Mortona jest guzem tworzącym się wzdłuż nerwu podeszwowego. Najczęściej występuje u kobiet między 40 a 50 rokiem życia. Przyczyną może być zaniedbane płaskostopie, przeciążenie stopy oraz schorzenia w obrębie nerwu podeszwowego. W celu postawienia diagnozy należy udać się na wizytę do podologa.

 Zapalenie rozcięgna podeszwowego

To częsty problem biegaczy, ale nie tylko. Tkanka ulega mikropęknięciom, które następnie wywołują stan zapalny. Niewłaściwe leczenie może prowadzić do powstawania narośli kostnej zwaną ostrogą. Na co zwrócić uwagę, by uniknąć kontuzji?

  • Noś wygodne, odpowiednio dobrane obuwie,
  • Unikaj biegania po nierównym terenie lub zbyt twardej nawierzchni,
  • Przed treningiem wykonuj rozgrzewkę.

Trzeba przyznać, że na powstawanie wielu dolegliwości mamy wpływ my sami poprzez codzienne dobre lub złe nawyki. Możesz uniknąć kontuzji i nie rezygnować z uprawiania ulubionej dyscypliny sportu. Stosuj powyższe rady i ciesz się życiem bez urazów!