Aloes na grzybicę stóp – czy to działa?

Grzybica stóp to powszechna choroba, którą łatwo można się zarazić po kontakcie z zabrudzoną powierzchnią. Leczenie grzybicy stóp często jest długotrwałe, co więcej, choroba może powracać. Jako wsparcie walki z grzybicą warto stosować naturalne, domowe sposoby. Jednym z nich jest aloes, który wykazuje cały szereg właściwości korzystnie wpływających na stan skóry!

 

Aloes – najważniejsze właściwości stosowane w ziołolecznictwie

Od wieków wiadomo, że sok z aloesu wpływa korzystnie na zdrowie. Roślina, choć w ponad 90% składa się z wody, zawiera także związki ważne dla zdrowia. W aloesie znajdują się m.in.:

  • kwasy tłuszczowe,
  • kwasy organiczne,
  • polisacharydy,
  • aminokwasy,
  • witaminy,
  • sole mineralne,
  • antyoksydanty.

Nazwy poszczególnych związków niewiele mówią, jednak ich właściwości są doskonale znane na całym świecie. Wspomniane polisacharydy usprawniają pracę przewodu pokarmowego, dzięki czemu picie soku z aloesu stanowi wsparcie w leczeniu dolegliwości, takich jak m.in. wrzody żołądka i dwunastnicy.

Aloes stosowany doustnie wspomaga także normowanie gospodarki lipidowej oraz zachowanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Wyciągi z rośliny stosuje się w przypadku dolegliwości wątrobowych oraz jako sposób na zwiększenie apetytu.

 

Właściwości aloesu stosowanego zewnętrznie

Roślina stanowiąca dekorację domowego parapetu jest zawsze w zasięgu ręki, a świeży pęd po przecięciu służy w przypadku wielu schorzeń skórnych. Przyłożenie pędu aloesu w miejscu ukąszenia owada lub wystąpienia podrażnień koi dolegliwości bólowe, zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie.

Aloes stosowany miejscowo oraz doustnie zwalcza drobnoustroje bakteryjne, dlatego też roślina znajduje zastosowanie zarówno przy infekcjach górnych dróg oddechowych, jak i w przypadku zakażeń skóry.

Związki aktywne zawarte w aloesie zwalczają bakterie, ale także wirusy oraz drobnoustroje grzybicze. Aloes jest więc z powodzeniem wykorzystywany do leczenia m.in. grzybicy skóry.

Co ważne, aloes zawiera kwas salicylowy, który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Roślina jest doskonałym remedium na wszelkie dolegliwości skórne, które wiążą się z dyskomfortem i podrażnieniami.

Osoby, które maja problem z nawracającymi epizodami grzybicy, powinny wypróbować codziennego stosowania żelu lub soku z aloesu. Działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne skutecznie hamuje rozwój drobnoustrojów. Co więcej, aloes działa również wzmacniająco na skórę, która przy regularnym stosowaniu rośliny staje się znacznie bardziej odporna na infekcje.