Rozstępy – przyczyny, jak sobie radzić.

Rozstępy to jasne, widoczne na skórze pasma powstające w wyniku mocnego rozciągnięcia skóry. Wyglądają nieestetycznie i często są źródłem kompleksów wśród młodych dziewczyn. Okazuje się, że istnieją skuteczne sposoby na walkę z tym problemem.

Defekt ten najczęściej dotyczy kobiet. Występuje u 60% z nich. Najczęściej rozstępy widoczne są na udach, brzuchu, pośladkach i piersiach. Nie powodują bólu, ale są widoczne w postaci wrzecionowatych pasm na skórze.

Przyczyny rozstępów

  • Problemy hormonalne. W czasie ciąży wiele kobiet zauważa u siebie pęknięcia na skórze brzucha i innych części ciała. Gospodarka hormonalna zostaje wtedy zaburzona, a skóra brzucha w krótkim czasie bardzo się rozciąga, co powoduje pęknięcia.
  • Dorastanie. W tym czasie u dziewczyn pojawiają się rozstępy spowodowane nagłym wzrostem piersi i poszerzeniem bioder. Chłopcy zauważają takie wizualne zmiany na plecach.
  • Nagły wzrost wagi, przytycie. Skóra nie zdąży się przyzwyczaić do nowych rozmiarów, zaczyna pękać i tworzą się jasne, trudne do usunięcia pasma.
  • Szybki przyrost masy mięśniowej.

Jak zapobiegać?

Gdy wchodzimy w wiek dojrzewania, planujemy ciążę lub zaczynamy ćwiczyć na siłowni, możemy spodziewać się w najbliższym czasie rozstępów. W takiej sytuacji warto podjąć działania mające na celu zapobieganie tej przypadłości.

  1. Jedz dużo owoców i warzyw. W ten sposób dostarczysz sobie niezbędne witaminy i minerały. Kobiety w ciąży nie powinny jedynie jeść więcej, ale mądrze dobierać produkty, co pozwoli utrzymać im odpowiednią masę ciała.
  2. Dostarczaj sobie głównie witaminy A, E i cynk. Mają one wpływ na stan naszej skóry i jej elastyczność.
  3. Pij dwa litry wody dziennie. Nawodniona skóra będzie lepiej radziła sobie ze zmianami zachodzącymi w ciele.
  4. Regularnie wykonuj masaż lub peeling. Pomoże ci on pozbyć się martwego naskórka i odnowić swoją skórę.
  5. Dwa razy dziennie stosuj olejki i kosmetyki wpływające na sprężystość skóry. Szczególnie zwróć uwagę na miejsca, gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy.
  6. Dbaj o regularną aktywność fizyczną. Również kobiety w ciąży nie muszą z tego rezygnować. Ćwiczenia powinny być dostosowane do trymestru, w którym się znajdują. Warto zrobić to w konsultacji z lekarzem.

Jeśli powyższe metody zawiodą, istnieją też kosmetyczne zabiegi dostępne w gabinecie, takie jak usuwanie rozstępów laserem. Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć.