Mydło dziegciowe w pielęgnacji stóp

Stopy najczęściej myjemy korzystając z mydła w płynie lub w kostce. Warto pamiętać, że mydła z dodatkiem sztucznych związków mogą w wielu przypadkach nadmiernie wysuszać skórę i pogłębiać problemy, takie jak świąd, łuszczenie, czy trudno gojące się rany i zadrapania. Jednym z naturalnych sposobów zalecanych do pielęgnacji skóry problematycznej jest mydło dziegciowe. Zobacz, czym jest dziegieć i jakie wykazuje właściwości!

 

Co to jest dziegieć?

Dziegieć to produkt pozyskiwany na drodze suchej destylacji brzozy brodawkowatej i omszonej. Substancja smolista pozyskiwana z drewna, kory i korzeni brzozy ma ciemną barwę i charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Wygląd i woń dziegcia nie odstraszają jednak miłośników naturalnych kosmetyków, ponieważ produkt ten zawiera cały szereg wartościowych substancji.

 

Jak działa mydło dziegciowe?

Dziegieć stanowi najważniejszy składnik mydła dziegciowego, do które dodaje się także inne substancje, w zależności od konkretnego produktu. Najczęściej obok kilku procent dziegcia w naturalnych mydłach znajdują się składniki takie jak oliwa, masło shea, olej kokosowy lub olej kakaowy. Warto wspomnieć, ze im mniej składników, tym lepiej. Prawdziwe mydło dziegciowe zachowuje ciemną barwę i charakterystyczny zapach, a także intensywnie się pieni po kontakcie z wodą.

Substancje dodawana do mydła dziegciowego stanowią jedynie bazę, ponieważ za główne działanie odpowiada właśnie dziegieć, który wykazuje właściwości:

  • antyseptyczne,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwświądowe,
  • przeciwłupieżowe.

 

Kiedy warto stosować mydło dziegciowe?

Mydło dziegciowe dzięki licznym właściwościom sprawdza się do pielęgnacji skóry problematycznej. Stosowanie mydła dziegciowego wspomaga leczenie wielu chorób skóry, zwłaszcza wynikających z infekcji.

Działanie odkażające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze sprawia, że mydło dziegciowe sprawdza się nie tylko w przypadku trądziku i problemów z włosami, ale także do pielęgnacji stóp. Regularne stosowanie naturalnego mydła zapobiega rozwojowi grzybicy stóp oraz wspomaga zachowanie idealnie czystej skóry.

Na mydło dziegciowe do pielęgnacji stóp warto zdecydować się także w przypadku trudno gojących się ran, otarć i zadrapań. Liczne związki zawarte w dziegciu wspomagają gojenie, zapewniają odżywienie oraz naturalnie wzmacniają skórę.

Z kolei działanie przeciwświądowe oraz przeciwzapalne mydła dziegciowego wykorzystuje się także jako wsparcie leczenia zmian łuszczycowych. Po mydło dziegciowe warto więc sięgnąć do pielęgnacji skóry suchej, nadmiernie łuszczącej się, a także w przypadku uczucia świądu.