Cellulit – rodzaje, jak powstaje, skuteczne sposoby zwalczania.

Cellulit zwany też pomarańczową skórką to nieestetyczny, kobiecy problem, który przeszkadza nam głównie w sezonie letnim, gdy nakładamy krótkie spodenki, stroje kąpielowe i spódniczki. Jakie są przyczyny jego powstawania? Jak z nim walczyć? Ten artykuł ci w tym pomoże.

Rodzaje cellulitu

Cellulit nazywany jest domeną kobiet, ale niekiedy występuje też u mężczyzn. Jeśli chodzi o damską część społeczeństwa, to ma go 80% pań. Jakie są rodzaje cellulitu?

  • Cellulit tłuszczowy – powstaje w wyniku zbierania się kwasów tłuszczowych na komórkach. Widoczny jest głównie u osób z dużą nadwagą.
  • Cellulit wodny – ten rodzaj występuje u kobiet szczupłych. Nie jest spowodowany nadmiarem tłuszczu a słabym krążeniem krwi i limfy w tkance łącznej. Może być również wynikiem problemów hormonalnych.
  • Cellulit cyrkulacyjny – tworzy się stopniowo, jest bolesny w dotyku. Powstaje w wyniku zesztywniałych włókien kolagenowych. Komórki są słabo natlenione i ukrwione.

Jak powstaje cellulit?

Cellulit najczęściej powstaje w miejscach, gdzie jest duże skupisko komórek tłuszczowych, między innymi na brzuchu, udach i pośladkach. Włókna kolagenowe rozwarstwiają się, toksyny i woda zalegają w tkankach, co skutkuje obrzękiem. Skóra staje się zwiotczała i pofałdowana.

Jak zwalczać cellulit?

Każdy rodzaj cellulitu wymaga odpowiednich metod zwalczania. Nadmiar tłuszczu spowodowany otyłością wymaga zrzucenia zbędnych kilogramów poprzez aktywność fizyczną i zdrową, zbilansowaną dietę. Posiadaczki cellulitu wodnego powinny wzbogacić swój jadłospis o produkty bogate w antyutleniacze i witaminy. Natomiast osoby, które mają do czynienia z cellulitem cyrkulacyjnym, powinny pić zieloną herbatę, przyjmować kwas Omega 3. W każdym przypadku warto wprowadzić też poniższe rady.

  1. Regularna aktywność fizyczna to klucz do jędrnej, zdrowej sylwetki.
  2. Peelingi pobudzają limfę i pomagają pozbyć się toksyn. Możemy wykonać je w domu przy pomocy fusów po kawie, cukru lub soli morskiej.
  3. Szczotkowanie ciała na sucho z użyciem szczotki z naturalnego włosia pobudza krążenie i usuwa pomarańczową skórkę.
  4. Pij 2 litry wody dziennie.
  5. Unikaj napojów słodzonych i słodyczy. Zastąp je warzywami i owocami.
  6. Jeśli masz siedzący tryb pracy, postaraj się raz na jakiś czas wstać i udać się na krótki spacer lub kilkukrotnie napiąć mięśnie.
  7. Zrezygnuj z używek takich jak palenie papierosów, alkohol.
  8. Dobre efekty przynosi masaż bańką chińską. Ważna jest odpowiednia technika i systematyczność.