Rozmarynowe odświeżenie dla stóp

Domowa pielęgnacja skóry przy pomocy prostych, ale sprawdzonych ziół jest najlepszym sposobem na zachowanie pięknych i przede wszystkim świeżych stóp. Jednym z ziół doskonale nadających się do poprawy kondycji skóry stóp jest rozmaryn, który wykazuje m.in. działanie odświeżające i przeciwbakteryjne.

 

Właściwości rozmarynu

Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) znany jest doskonale jako kuchenna przyprawa. Ze względu na intensywny aromat roślina nadaje się głównie do potraw mięsnych. Poza wykorzystaniem w kulinariach rozmaryn jest powszechnie stosowany w ziołolecznictwie.

Rozmaryn przyjmowany doustnie wykazuje właściwości wspomagające wątrobę, a także łagodzące dolegliwości żołądkowe. Działanie takie wynika z obecności związków goryczkowych, które pobudzają wydzielanie żółci. Ponadto, rozmaryn w ziołolecznictwie uznawany jest za środek nadający się dla diabetyków oraz osób mających problemy natury emocjonalnej.

 

Zastosowanie rozmarynu w kosmetyce

Poza podkreślaniem walorów smakowych potrwa oraz wspomaganiem zdrowia narządów rozmaryn znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Zarówno świeży rozmaryn, jak i suszone liście oraz olejek rozmarynowy wykorzystuje się do pielęgnacji skóry i włosów.

Zioło cenione jest za dużą zawartość witamin, minerałów oraz antyoksydantów, które wzmacniają skórę i poprawiają jej kondycję. Z tego powodu rozmaryn stosowany zewnętrznie, jako składnik kosmetyków, poprawia napięcie i ujędrnienie skóry.

Co ważne, rozmaryn działa także przeciwbakteryjnie i odświeżająco, dzięki czemu doskonale nadaje się do pielęgnacji stóp. Nie bez znaczenia pozostaje także działanie usprawniające krążenie krwi. Olejek rozmarynowy stosowany do pielęgnacji nóg sprawia, że skóra jest lepiej ukrwiona, a tym samym odżywiona.

 

Jak stosować rozmaryn na stopy?

W przypadku problemów z nadmierną potliwością stóp oraz towarzyszącymi temu nieestetycznymi zmianami na skórze warto stosować rozmaryn podczas domowej pielęgnacji. Jeśli zależy nam na poprawie stanu skóry, warto wcierać kilka kropli olejku rozmarynowego. Dzięki temu zapewnimy stopom odżywienie oraz wygładzimy nierówności.

Dobrym sposobem jest również stosowanie kąpieli z naparu z suszonego rozmarynu. Wystarczy do miski z gorącą wodą dodać 2-3 łyżki rozmarynu i poczekać, aż woda ostygnie. W naparze moczymy stopy przez 15-20 minut. Po takiej kąpieli skóra będzie pozbawiona części drobnoustrojów. Zmniejszy się także wytwarzanie potu, a tym samym stopy będą świeże i zdrowsze.