Jak chodzić o kulach? Sprawdź techniki chodzenia!

Kule ortopedyczne przeznaczone są do odciążenia kończyny po urazach lub zabiegach operacyjnych. Ich zadaniem jest ułatwienie chodzenia, jednak by kule mogły spełniać swoje zadanie, należy wiedzieć, jak z nich korzystać. Początkowo chodzenie o kulach wbrew pozorom może sprawiać sporo trudności. Zobacz, jak chodzić o kulach!

 

Na jaką wysokość ustawić kule ortopedyczne?

Zanim wykonamy pierwszy krok przy pomocy kul ortopedycznych, musimy je odpowiednio ustawić. Podstawowym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest dopasowanie wysokości kul do naszego wzrostu.

W przypadku najczęściej stosowanych kul łokciowych ręce powinny być swobodnie oparte na obejmie. Łokcie muszą być jedynie lekko zgięte, tak by oparcie ciężaru ciała nie wymuszało nadmiernego przeciążenia mięśni.

Pamiętajmy, że rękojeść, czyli część kuli, którą obejmujemy dłonią, powinna być na wysokości krętacza większego. Jest to najbardziej wysunięta na zewnątrz część kości udowej. Stosując tę zasadę możemy swobodnie, ale stabilnie podtrzymywać kule.

 

Jak wykonywać pierwsze kroki – podstawowe zasady

Po ustawieniu wysokości kul możemy przystąpić do nauki chodzenia. Pamiętajmy, że rączka kuli powinna być objęta całą dłonią, tak by kula nie wyślizgnęła się podczas poruszania. Ponadto warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • kule podczas przenoszenia ustawiamy nieco szerzej niż biodra;
  • jeśli mamy taką możliwość, nawet przy niewielkich urazach najlepiej korzystać z dwóch kul, dzięki czemu ciało podczas chodzenia ustawione jest w odpowiedniej pozycji;
  • przenosząc ciało do przodu nie należy wychylać się poza kule, co mogłoby zakończyć się utratą równowagi i upadkiem;
  • kule przesuwamy na odległość równą długości naszego kroku.

 

Chodzenie o jednej kuli

Jeśli podczas chodzenia podpieramy się na jednej kuli, należy pamiętać, że ustawiamy ją po stronie zdrowej nogi! Ustawianie kuli po stronie chorej kończyny jest bardzo często popełnianym błędem.

Podczas chodzenia jednocześnie wysuwamy do przodu chorą kończynę oraz kulę po przeciwnej stronie. Dzięki temu ciężar ciała opiera się na zdrowej nodze oraz na kuli, odciążając tym samym kończynę po urazie.

 

Chodzenie z dwiema kulami

W przypadku chodzenia z dwiema kulami istniej wiele stosowanych technik. Jeśli mamy taką możliwość, warto skorzystać z pomocy rehabilitanta, który nauczy nas, jak poruszać się o kulach. Najczęściej stosowane techniki chodzenia to:

  • chód dwutaktowy (kangurowy) – najpierw przesuwamy obie kule do przodu, kolejno dostawiamy obie nogi jednocześnie;
  • chód trzytaktowy – w pierwszej kolejności przestawiamy obie kule, kolejno chorą nogę, a na końcu dostawiamy zdrową;
  • chód czterotaktowy – przesuwamy do przodu kulę prawą, kolejno kulę lewą, następnie przenosimy nogę prawą i nogę lewą.
  • chód naprzemienny – najpierw przesuwamy kulę prawą, kolejno nogę lewą, następnie kulę lewą i nogę prawą.

 

Jak chodzić po schodach?

Poruszanie się o kulach po prostej powierzchni zwykle można szybko opanować. Jednak wejście i zejście po schodach jest nieco bardziej problematyczne. Podczas wykonywania tych czynności należy kierować się podstawowymi zasadami:

  • wejście po schodach – najpierw unosimy na stopień zdrową nogę, kolejno dostawiamy nogę chorą wraz z kulami;
  • zejście po schodach – w pierwszej kolejności opuszczamy nogę chorą wraz z kulami, kolejno dostawiamy nogę zdrową.