Jaskółcze ziele – mit, czy sposób na kurzajki?

Glistnik jaskółcze ziele to bylina, której przypisuje się właściwości zwalczające kurzajki na stopach. Uważa się, że mleczny sok wydzielający się z łodygi chwastu po jej złamaniu wystarczy przykładać na kurzajkę, by tak zniknęła. Czy jaskółcze ziele rzeczywiście posiada tak skuteczne właściwości, czy może jest to jedynie ludowy mit?

 

Właściwości glistnika jaskółcze ziele  

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) to bylina należąca do rodziny makowatych. Roślina o charakterystycznych, żółtych kwiatach jest chwastem powszechnie występującym na różnych terenach w całej Polsce, głównie na łąkach i przydrożnych fosach.

Prozdrowotne właściwości glistnika jaskółcze ziele były znane i wykorzystywane już w starożytnej Grecji. Również medycyna ludowa zachowała wierzenia w lecznicze działanie soku rośliny. Co więcej, aktualnie działanie glistnika jest znacznie lepiej poznane.

Uważa się, że glistnik jaskółcze ziele wykazuje właściwości m.in.:

  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwwirusowe,
  • żółciopędne.

 

Czy jaskółcze ziele usuwa kurzajki?

Uważa się, że jaskółcze ziele naprawdę okazuje się skuteczne w leczeniu kurzajek. Wszystko dlatego, że przyczyną powstawania kurzajek na stopach jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Kurzajki to choroba bardzo zaraźliwa, a powstające na stopach kurzajki często sprawiają duży dyskomfort, a nawet ból. Natomiast działanie przeciwwirusowe jaskółczego ziela sprawia, że roślina zwalcza również wirusa odpowiedzialnego za rozwój kurzajek.

Sok z glistnika jaskółcze ziele należy przykładać na miejsce zmienione chorobowo dwa razy dziennie. Najlepiej sok z rośliny wycisnąć na wacik, który kolejno przykładamy na kurzajki. Warto zadbać, by rośliny były zbierane z miejsc czystych, np. z pól oddalonych od drogi. Dostępne są również gotowe preparaty zawierające wyciąg z glistnika, m.in. maści i olejki.

Uwaga! Podczas stosowania glistnika jaskółcze ziele na kurzajki należy zachować ostrożność. Należy chronić oczy oraz jamę ustną przed przedostaniem się soku. Rośliny nie należy stosować również zbyt często oraz zbyt długo, ponieważ może pozostawiać na skórze blizny.