Odparzenia stóp – jak dochodzi do tego schorzenia

Przegrzane i przemęczone stopy mogą ulegać odparzeniu. Niektórzy nagminnie odczuwają dolegliwości związane z odparzeniami, inni nie spotkali się z tą przypadłością. Zobacz, jak dochodzi do powstawania odparzeń na stopach i co zrobić, by zapobiegać przykrym objawom.

Jak powstają odparzenia na stopach?

Odparzenia powstają, gdy skóra jest jednocześnie przegrzana i wilgotna. W przypadku stóp wilgotność bardzo często wiąże się z nadmierną potliwością. Wówczas osoby podatne na pocenie częściej odczuwają przykre dolegliwości związane z odparzeniami.

Problem z nadmierną potliwością zwykle dotyczy osób, u których obserwuje się nadaktywność gruczołów potowych. Przyczyną pocenia się stóp może być zarówno stres, jak i niektóre choroby ogólnoustrojowe zaburzające regulację temperatury. Do czynników zwiększających ryzyko odparzeń zalicza się również choroby stóp, w tym zakażenia grzybicze.

Ponadto, odparzenia stóp mogą pojawiać się jako następstwo nieodpowiednio dobranego obuwia oraz skarpet. Gdy tworzywo, z jakiego wykonane jest okrycie stóp nie przepuszcza powietrza, wówczas dochodzi do podniesienia temperatury. To kolejno skutkuje nadmiernym wydzielaniem potu i prowadzi do odparzeń.

Gdy długotrwale przebywamy w obuwiu niezapewniającym cyrkulacji powietrza, skóra staje się osłabiona i podatna na podrażnienia. Z tego powodu odparzenia często objawiają się bolesnymi pęcherzami, które mogą pękać i tworzyć rany na stopach. Zmiany takie najczęściej pojawiają się na wierzchniej części zewnętrznych palców, a także w okolicy kostki, czyli w miejscach, gdzie skóra jest najbardziej narażona na otarcia.

Odparzenia na stopach mogą jednak dotyczyć również większych obszarów. Zaczerwienienie bardzo często pojawia się między palcami, na podeszwie stóp, czy na pięcie. W niektórych przypadkach odparzenie dotyczy skóry na całej stopie.

 

Jak zapobiegać powstawaniu odparzeń na stopach?

Profilaktyka przeciw odparzeniom stóp polega przede wszystkim na unikaniu nadmiernej potliwości stóp. Zwykle wystarczająca okazuje się zmiana obuwia oraz używanie bawełnianych skarpet.

Jednak w niektórych przypadkach zmiana obuwia nie jest możliwa. Dotyczy to np. osób, które ze względu na rodzaj wykonywanej pracy muszą zakładać obuwie z materiałów nieprzepuszczalnych. Wówczas podstawą jest prawidłowa higiena i pielęgnacja stóp.

Odparzenia na stopach bywają bardzo kłopotliwe. Gdy powstaną już pęcherze, ich gojenie może wymagać zastosowania specjalistycznych maści. Co więcej, pęknięcia niosą ze sobą ryzyko infekcji. W skrajnych przypadkach, gdy odparzenia nie goją się po upływie kilku dniu, konieczna jest pomoc lekarza.

O wiele skuteczniejsze okazuje się zapobieganie odparzeniom. Jeśli więc przebywamy długotrwale w niekomfortowym obuwiu, warto regularnie stosować preparaty zapobiegające nadmiernej potliwości. Ponadto, bardzo ważne jest zapewnienie stopom odpowiedniego odpoczynku oraz stosowanie maści i kremów ułatwiających regenerację skóry.