Co zawiera maść na odciski i jak ją stosować?

Usuwając odciski na stopach najczęściej decydujemy się na użycie maści. Preparaty o działaniu złuszczającym są powszechnie dostępne bez recepty i zwykle okazują się skuteczne. Zobacz, jakie substancje odpowiadają za działanie maści na odciski oraz na jakie właściwości lecznicze możemy liczyć wybierając poszczególne preparaty.

 

Podstawowe substancje stosowane w maściach na odciski

Działanie maści na odciski opiera się na właściwościach zastosowanych kwasów. Najczęściej wykazują one działanie złuszczające, które uzależnione jest od stężenia substancji aktywnej. W preparatach dostępnych bez recepty znajdują się zwykle kwasy takie jak:

  • Kwas salicylowy – jest to związek należący do grupy o nazwie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Wykazuje działanie keratolityczne (złuszczające), jeśli jest zastosowany w stężeniu powyżej 5%. Natomiast po zastosowaniu niższych stężeń (do 2%) kwas salicylowy działa keratoplastycznie, czyli normalizująco na na proces rogowacenia naskórka. Jako, że jest to lek niesteroidowy, wykazuje także działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Co ważne, kwas salicylowy poza intensywnym złuszczaniem odcisków zapobiega rozwojowi stanu zapalnego działając również odkażająco.
  • Kwas mlekowy – jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. W zależności od stężenia po zastosowaniu zewnętrznym na skórę działa złuszczająco, zmiękczająco i wygładzająco. Dodany do maści na odciski ułatwia usuwanie zrogowaceń, a także poprawia stan skóry poprzez wzmożenie produkcji kolagenu i działanie rozjaśniające.

 

Jak stosować maść na odciski?

Maść na odciski działa nieco łagodniej niż płyn. Również jej stosowanie zwykle okazuje się mniej problematyczne. Dzięki gęstej konsystencji możemy z łatwością nałożyć maść punktowo w miejsce występowania zgrubienia, bez obawy, że spłynie na zdrową skórę.

Przed przystąpieniem do usuwania odcisku warto jednak poznać kilka podstawowych zasad dotyczących nakładania maści. Robiąc to prawidłowo przyśpieszymy uzyskanie efektów.

Przede wszystkim warto pamiętać, że maść na odciski nakładamy po wcześniejszym wymoczeniu skóry. Warto w tym celu przygotować ciepłą kąpiel dla stóp, najlepiej z dodatkiem łagodnej soli kosmetycznej lub naturalnego mydła.

Po umyciu skóry należy dokładnie osuszyć stopy, zwracając szczególną uwagę na odciski. Dzięki wymoczeniu stóp skóra stanie się miękka, a tym samym bardziej podatna na działanie leku. Maści wniknie w głębsze warstwy, a odcisk zostanie szybciej usunięty.

Maść na odciski należy nakładać tylko na miejsce zgrubione. Czynność należy powtarzać 2 razy dziennie. Po nałożeniu maści na odcisk można nakleić plasterek zabezpieczający przed podrażnieniami.