Jak prawidłowo przycinać paznokcie stóp?

Dużo mówi się o tym, że dłonie są wizytówką kobiety. Podobnie jest ze stopami. Te natomiast często są pomijane. Zadbana kobieta, a również mężczyzna powinni o nie dbać. Obcinanie paznokci wydawać by się mogło banalnie prostym zajęciem, jednak nieprawidłowa technika może przyczynić się do powstawania bolesnego problemu wrastających paznokci. Jak temu zapobiec?

Prawidłowa technika obcinania paznokci

Wiele osób obcina paznokcie u nóg podobnie jak te u rąk. Każdy, kto choć raz miał problem wrastających paznokci, wie, że z obcinaczką należy obchodzić się umiejętnie. Co warto wiedzieć na ten temat?

Paznokcie na rękach obcinamy najczęściej na okrągło. Inaczej sytuacja wygląda ze stopami. Tam należy pamiętać o ważnej zasadzie. Musimy to robić na prosto, gdyż płytka rośnie prostopadle do kierunku, w którym je obcinamy. W przeciwnym wypadku będą wrastały w tkankę, a napuchnięte palce nie dadzą nam swobody poruszania się.

Jak przystąpić do obcinania?

Na stopach paznokcie często są znacznie grubsze od tych na dłoniach. Obcinanie ich może przysporzyć problemów. Z tego względu warto zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Zacznij od namoczenia stóp. Zmiękczone paznokcie będą bardziej elastyczne i łatwiejsze w skracaniu. Kąpiel ta nie powinna trwać zbyt długo. Wystarczy 5 minut moczenia w misce z ciepłą wodą.
  • Następnie obcinamy paznokcie do długości 2 mm. Nadajemy im prosty kształt. Zbyt krótkie skrócenie również może powodować ból podczas chodzenia.
  • Kolejnym etapem jest delikatne spiłowanie ostrych krawędzi za pomocą pilnika. Najlepiej sprawdzi się drobny, delikatny pilnik szklany. Czynność należy wykonywać w jedną stronę.
  • Na koniec nawilżamy stopy kremem nawilżającym. Skórki możemy posmarować oliwką. Przy okazji warto wykonać delikatny masaż.

Skracanie paznokci wydaje się błahą sprawą, ale może mieć istotne konsekwencje na naszym zdrowiu. Nie należy lekceważyć problemu. Wrastający paznokieć często jest następstwem niewłaściwego obcinania. Możemy tego uniknąć, stosując wyżej wymienione wskazówki, aż wejdą nam w nawyk. W razie potrzeby warto udać się na wizytę do gabinetu podologicznego lub dermatologa. Specjalista z pewnością zaleci odpowiednią metodę leczenia.