Zaburzona supinacja stóp – co to takiego?
Podczas wykonywania wszelkich ruchów bardzo ważne jest zachowanie prawidłowego odchylenia kończyn. Spotykając się z określeniem, jakim jest supinacja, mamy do czynienia z ruchami wykonywanymi na zewnątrz względem ciała. Przekonaj się, dlaczego supinacja jest ważna i co zrobić, by zapobiegać nadmiernemu lub ograniczonemu wysuwaniu stóp na boki!
Co to jest supinacja?
Supinacja nie jest schorzeniem, a naturalnym ruchem stawów polegającym na odwróceniu części kończyny w kierunku przeciwnym do jej ułożenia, w tym przypadku na zewnątrz. Dzięki supinacji, czyli odwróconej rotacji człowiek posiada zdolność chodzenia.
Gdy supinacja stopy jest nadmierna, wówczas cały ciężar ciała opiera się na zewnętrznej części stopy. Zjawisko takie jest niekorzystne i może prowadzić do wielu schorzeń. Wśród następstw niekorygowanej supinacji stóp warto wymienić m.in. zapalenie powięzi podeszwy, czy skręcenia kostki i zapalenia ścięgna Achillesa.
Nadmierna supinacja może zaburzać prawidłowy chód, a tym samym prowadzić do kontuzji stawu skokowego, a nawet do rozwoju wad postawy oraz bólu kończyn oraz utykania. Problem z nadmierną supinacją jest szczególnie istotny w przypadku osób aktywnych fizycznie.
Jak korygować supinację?
Nadmierne odchylanie stóp na zewnątrz podczas poruszania się należy korygować, najlepiej we współpracy ze specjalistą. Supinację powinien zdiagnozować lekarz, który zaleci dalsze postępowanie. Zdarza się, że odchylenia podczas stawiania stopy są niewielkie, jednak mają znaczenie dla rozwoju ewentualnych kontuzji.
Jednym ze sposobów na korekcję supinacji jest fizjoterapia. Osoby nadmiernie supinujące stopy powinny wyzbyć się tego nawyku poprzez odpowiednie ćwiczenia. W niektórych przypadkach pomocne okazują się również odpowiednie wkładki ortopedyczne. Jednak to specjalista powinien pomóc w ich doborze, ponieważ niewłaściwe mogą zwiększyć ryzyko kontuzji.