Zioła pomocne przy nadmiernej potliwości stóp – postaw na naturalne działanie!

Stopy są częścią ciała najbardziej podatną na nadmierną potliwość. Co więcej, pot na stopach w połączeniu z drobnoustrojami zwykle wywołuje bardzo nieprzyjemny zapach będący źródłem sporego dyskomfortu. Jednym ze skutecznych sposobów na nadmierną potliwość stóp są zioła. Zobacz, które z nich zmniejszają wydzielanie potu i działają odświeżająco!

 

Zioła do przemywania stóp

Regularne moczenie stóp w ziołowych naparach działa bardzo korzystnie w przypadku nadmiernego wydzielania potu. Co ważne, działanie ziół jest naturalne, dlatego uzyskiwane efekty utrzymują się długotrwale. Stosowanie jedynie aerozolu na stopy może blokować pory, co po pewnym czasie skutkuje zaburzeniami naturalnego mikrobiomu skóry.

Napary można przygotowywać z jednego zioła lub stosując ziołowe mieszanki. Jeśli zależy nam na odświeżeniu stóp i powstrzymaniu potliwości, warto moczyć stopy w naparze z ziół takich jak:

  • Rumianek – rumianek wykazuje m.in. działanie przeciwbakteryjne, dlatego doskonale sprawdza się w przypadku nadmiernego pocenia stóp. Zapach rumianku jest łagodny, ale intensywny, dlatego odświeża skórę pozostawiając przyjemny aromat. Stopy można moczyć w naparze z rumianku lub stosować go do przemywania.
  • Kora dębu – dzięki zawartości garbników wykazuje właściwości ściągające. Stosowanie naparu z kory do pielęgnacji stóp normuje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu zmniejsza się wydzielanie potu.
  • Mięta pieprzowa – napar z mięty jest naturalnym środkiem odświeżającym skórę. Zioło hamuje wydzielanie potu oraz pozostawia na stopach przyjemny aromat.

 

Zioła do picia skuteczne przy nadmiernej potliwości  

Jeśli problem z nadmiernym poceniem dotyczy nie tylko stóp, ale całego ciała, warto stosować zioła również wewnętrznie. Picie ziołowych naparów zmniejsza wydzielanie potu, co jest szczególnie wskazane dla osób, które borykają się potliwością np. w okresie menopauzy.

Zioła, które możemy pić w przypadku potliwości to m.in.:

  • mięta pieprzowa,
  • szałwia,
  • pokrzywa,
  • skrzyp polny.

Zioła do picia należy spożywać w ilości nieprzekraczającej 1-2 filiżanek w ciągu dnia. Warto pamiętać, że w przypadku problemów zdrowotnych również stosowanie ziół należy skonsultować z lekarzem.