Bunionette – przyczyny choroby

Bunionette – przyczyny choroby

Bunionette to inaczej koślawość V kości śródstopia. Schorzenie polega na deformacji bocznej części stopy. Zmiany są wyrażone w obrębie okolicy stawu śródstopno-paliczkowego palca piątego (MTP V).

Deformacja potocznie jest nazywana „haluksem małego palca”, „małym haluksem”, ale często można się także spotkać z określeniem „kostka krawca”.

Słowo „bunion” oznacza powiększenie okolicy egzostozy głowy pierwszej kości śródstopia, co jest typową zmianą towarzyszącą paluchowi koślawemu, czyli haluksowi. Współwystępowanie bunionette i palucha koślawego świadczy zazwyczaj o tzw. stopie rozpłaszczonej.

Bunionette może być przyczyną uciążliwych dolegliwości bólowych, rogowacenia skóry w obrębie V kości śródstopia oraz stanów zapalnych w obrębie stawu MTP V. Dyskomfort i bolesność często dokuczają Chorym na tyle, że uniemożliwiają normalne poruszanie się. Aby zastosować precyzyjne leczenie, należy poznać przyczyny schorzenia.

Przyczyny bunionette:

Jedną z najważniejszych przyczyn są genetyczne predyspozycje do rozwinięcia się deformacji. Wrodzonemu bocznemu odchyleniu V kości śródstopia nie da się zapobiec. Na szczęście, Chorzy mogą zatrzymać rozwój schorzenia lub wręcz cofnąć powstałe już zmiany, dzięki metodom zachowawczym lub indywidualnie dobranemu leczeniu operacyjnemu.

Pacjenci, którzy cierpią jednocześnie na inne deformacje w obrębie stóp – mają zdiagnozowaną stopę rozpłaszczoną lub paluch koślawy, są bardziej predysponowani do rozwinięcia się koślawości V kości śródstopia.

Statystycznie, schorzenie częściej dotyka kobiety. Jest to związane z noszeniem obuwia na wysokim obcasie lub butów z wąskimi czubami, które jedynie pogłębiają zmiany. Deformacja ma związek z powtarzającymi się przeciążeniami w obrębie bocznej powierzchni stopy. Zbyt ciasne ułożenie palców w bucie powoduje uniesienie V palca śródstopia oraz ucisk na wyniosłość V kości śródstopia.