Łuszczyca na stopach – czym jest ta dolegliwość
Łuszczyca to nieuleczalna choroba o przewlekłym, nawracającym charakterze. Zdarza się, że zmiany łuszczycowe obejmują skórę na stopach, co określa się jako łuszczyca stóp. Jeśli obserwujesz na stopach niepokojące, nadmierne łuszczenie, być może problem ten dotyczy również Ciebie. Sprawdź przyczyny i objawy łuszczycy stóp!
Łuszczyca stóp – jakie są przyczyny tego schorzenia?
Łuszczyca jest chorobą o nieznanych przyczynach. Uważa się, że za jej występowanie odpowiada połączenie czynników genetycznych, autoimmunologicznych oraz środowiskowych. Oznacza to, że skłonność do łuszczycy występuje częściej u osób, których rodzice i dziadkowie także chorują na to schorzenie.
Niemniej jednak dieta i styl życia również wpływają na występowanie zmian łuszczycowych, a także mogą zaostrzać objawy. Osoby chorujące na łuszczycę często obserwują zaostrzenie objawów w okresie jesienno-zimowym, kiedy niska wilgotność powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach utrudnia pielęgnację skóry.
Jak wyglądają objawy łuszczycy stóp?
U osób chorujących na łuszczycę dochodzi do nieprawidłowej, nadmiernej produkcji komórek naskórka. W efekcie stare komórki skóry nie ulegają złuszczaniu na tyle szybko, by ,,ustąpić” miejsca kolejno złuszczającym się komórkom. W konsekwencji na skórze tworzą się nakładające się na siebie warstwy martwego naskórka, co widoczne jest jako charakterystyczna ,,łuska łuszczycowa”.
Zmiany skórne u osób chorujących na łuszczycę zwykle pojawiają się na dłoniach, zgięciach łokci i kolan, ale także na skórze owłosionej głowy, twarzy, czy na stopach. W przypadku łuszczycy stóp diagnoza może okazać się problematyczna, ponieważ objawy łuszczycy mogą być bardziej osobliwe. Niekiedy łuszczyca stóp bywa mylona z innymi schorzeniami, takimi jak grzybica, wyprysk potnicowy, liszaj płaski, czy atopowe zapalenie skóry. Warto zaznaczyć, że łuszczyca stóp, choć dotyczy niewielkiej liczby pacjentów, jest zwykle bardzo ciężką postacią łuszczycy i może prowadzić nawet do utraty paznokci.
Objawy łuszczycy najczęściej występują z charakterystycznymi okresami nawrotów oraz remisji. Chorzy często nie obserwują zmian nawet przez wiele lat, po czym objawy pojawiają się, często są bardzo dokuczliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Osoby chorujące na łuszczycę stóp zwykle obserwują zmiany na podeszwie stopy oraz jej części grzbietowej. Rzadziej dochodzi do rozwoju tzw. łuszczycy paznokciowej. Najczęściej obserwowane objawy łuszczycy stóp to:
- ciemniejsza skóra na stawach palców;
- szorstkość i zrogowacenia;
- łuszcząca się skóra;
- odchodzące płaty skórne;
- bolesne pęknięcia skóry, niekiedy krwawiące;
- zaczerwienienie i opuchlizna;
- paznokcie dziobate – liczne, bardzo drobne dziurki w płytce paznokcia;
- uwypuklenia na płytce paznokcia – bardzo drobne, przypominające kropelki wosku;
- punktowe przebarwienia paznokcia, ciemne lub białe;
- łamliwość, kruchość, rozdwajanie płytki paznokcia.