Stawy Charcota – czym jest to schorzenie i jakie są jego przyczyny?
Stawy Charcota to jedno z określeń dotyczących artropatii neurogennej. Jest to poważne i bardzo bolesne schorzenie rozwijające się najczęściej w obrębie chrząstek stawów i nasady kości stopy. Zobacz, jak dochodzi do rozwoju stawów Charcota i jakie są przyczyny tej choroby!
Stawy Charcota – co to za choroba?
Artropatia nuerogenna określana jest również jako neuroartropatia, staw Charcota, stopa Charcota, czy też stopa neuroartropatyczna. U osób dotkniętych tym schorzeniem dochodzi do postępującej destrukcji chrząstki stawowej wraz z nasadą kości. Jest to poważna choroba zwyrodnieniowa jednego, bądź kilku stawów stopy. Zmiany zwyrodnieniowe najczęściej dotyczą stawów stępno-śródstopnych, nieco rzadziej stawów stępu, śródstopno-paliczkowych i międzypaliczkowych, a także stawu skokowego i kości piętowej.
Tworzące się zwapnienia wokół stawu, a także uszkodzenia ścięgien prowadzą do deformacji stopy. Ponadto, pojawiają się owrzodzenia i trudno gojące rany. Odłamki zniszczonej nasady kości naciskają na wewnętrzne tkanki przyczyniając się do powstawania wrzodów drążących. Stawy Charkota rozwijają się przez wiele lat, a nieleczona choroba może prowadzić do amputacji stopy.
Jakie są przyczyny rozwoju artropatii neurogennej?
Stawy Charkota można określić jako odmianę stopy cukrzycowej. W istocie, choroba jest najczęściej powikłaniem u osób cierpiących na cukrzycę przez wiele lat. Przyczyną choroby są uszkodzenia włókien nerwowych, co jest charakterystyczne dla diabetyków. Choroba początkowo może rozwijać się bezobjawowo. Co więcej, uszkodzenia zakończeń nerwowych sprawiają, że chory może zauważać postępującą utratę czucia w stopie.
Nieco rzadziej przyczyną neuroartropatii są inne choroby, takie jak np.:
- stwardnienie rozsiane,
- rozszczep kręgosłupa,
- kiła,
- wrodzona neuropatia czuciowa,
- reumatoidalne zapalenie stawów.