Zespół kości trójkątnej – czym jest ta przypadłość?

Zespół kości trójkątnej to rzadka przypadłość, która często nie wywołuje żadnych objawów. Zdarza się jednak, że u części osób z zespołem kości trójkątnej rozwija się silny ból w obrębie stopy. Czym jest ta przypadłość, jak się ją diagnozuje i jak wygląda leczenie?

 

Co to jest zespół kości trójkątnej?  

Zespół kości trójkątnej dotyczy zaledwie 5-15% populacji. Przypadłość ta polega na obecności w stopie dodatkowej, niewielkiej kości trójkątnej, której nie obserwuje się u większości ludzi. Kosteczka trójkątna zlokalizowana jest od tyłu przy kości skokowej.

Najczęściej osoby mające dodatkową kosteczkę trójkątną nie są tego świadome, ponieważ przypadłość nie wywołuje żadnych dolegliwości. Kosteczkę można zauważyć po wykonaniu badania RTG lub rezonansu magnetycznego. Problem pojawia się jednak u osób, które wykonują intensywne zgięcia stopą w stawie skokowym. Dotyczy to przede wszystkim sportowców oraz osób wykonujących zawody estradowe.

 

Jakie są objawy zespołu kości trójkątnej?

Zespół kości trójkątnej w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Jednak w wyniku silnego zgięcia może dochodzić do klinowania się kosteczki trójkątnej z okolicznymi fragmentami stopy. Jeśli do tego dojdzie, zwykle pojawiają się silne dolegliwości, takie jak np.:

  • ból zlokalizowany w tylnej części stopy,
  • ból nasilający się podczas zgięcia stopy,
  • stan zapalny będący następstwem uszkodzenia włókien łączących kość trójkątną z kością skokową.

 

Jak wygląda leczenie zespołu kości trójkątnej?

Pierwszym krokiem podejmowanym po diagnozie zespołu kości trójkątnej jest leczenie farmakologiczne. Stosowane leki doustne i ewentualne środki podawane wprost w stopę mają na celu załagodzenie stanu zapalnego, a tym samym dolegliwości bólowych.

W części przypadków konieczne jest unieruchomienie stopy. Zakładany opatrunek gipsowy ma na celu odciążenie stopy do czasu regeneracji włókien łączących kość trójkątną z kością skokową.

Jeśli stosowane metody leczenia okazują się nieskuteczne, istnieje możliwość chirurgicznego lub endoskopowego usunięcia kości trójkątnej.