Do kogo zgłosić się w przypadku złamania nadgarstka?

Złamany nadgarstek – u kogo leczyć?

Złamanie nadgarstka dotyczy najczęściej kości promieniowej, ale zdarzają się także urazy kości łokciowej i łódeczkowatej. Może ono być spowodowane osteoporozą, która wpływa na większą kruchość kości. Choroba sprawia, że nawet niepozornie wyglądający upadek może skutkować złamaniem nadgarstka. U młodszych osób może on być spowodowany poważniejszymi urazami, do których można zaliczyć upadki z dużej wysokości, wypadki komunikacyjne czy niefortunne zdarzenia w trakcie uprawiania sportu. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, do kogo zgłosić się w celu efektywnego leczenia.

Złamanie nadgarstka – stabilne i niestabilne

Złamaniu nadgarstka towarzyszy ból, obrzęk oraz upośledzenie niektórych czynności. Uraz największej kości – promieniowej może być prosty oraz stabilny i składać się z najwyżej dwóch odłamów kości. Złamania niestabilne składają się z wielu odłamów i cechują się wtórnym przemieszczeniem oraz zniekształceniem obrysów nadgarstka. Nie dotyczy to złamań kości łódeczkowatej, która jest mała, co sprawia, że dolegliwości również są mniejsze.

Jak postępować w przypadku złamania nadgarstka?

Aby dokładnie ocenić rodzaj złamania oraz stopień przemieszczenia odłamów, należy wykonać badanie kliniczne oraz zdjęcie RTG. W przypadku bardziej skomplikowanych urazów przyda się dodatkowo badanie tomografii komputerowej, które pozwalają wykryć dolegliwości towarzyszące, takie jak: uszkodzenia tkanek miękkich, więzadeł, ścięgien czy nerwów.

Wszystkie powyższe badania należy wykonać w poradni chirurgicznej po konsultacji z chirurgiem ręki. Można je przeprowadzić również w Centrum Medycznym Medicum. Leczenie złamań prostych i stabilnych polega na unieruchomieniu stawu za pomocą gipsu na okres 5-6 tygodni. Opatrunek gipsowy nie zakrywa całej ręki, dzięki czemu możliwe jest poruszanie palcami w trakcie leczenia. Jest to konieczne do utrzymania pełnej ruchomości palców i barku.  W przypadku złamań niestabilnych niezbędna jest operacja – aby odpowiednio nastawić i ustabilizować odłamy za pomocą śrub, drutów, płytek lub stabilizatorów wewnętrznych. Okres rehabilitacji jest w tym przypadku uzależniony od rodzaju złamania, sposobu leczenia oraz ewentualnych urazów towarzyszących. Należy pamiętać, że poważne uszkodzenia powierzchni stawowych mogą prowadzić nawet do choroby zwyrodnieniowej, dlatego po złamaniu nadgarstka należy bezzwłocznie zgłosić się do odpowiedniego specjalisty.