Skąd się biorą skurcze łydek?

Czy masz problem z bolesnymi skurczami w okolicy łydek? Zastanawiasz się, jakie są tego przyczyny? Problem ten dotyczy nie tylko kobiet w ciąży i sportowców. Dziś rozwiejemy twoje wątpliwości, a ponadto podpowiemy jak sobie radzić z tą nieprzyjemną dolegliwością.

O czym świadczą skurcze łydek?

Skurczem łydek nazywany jest ból, jaki odczuwamy podczas kurczenia mięśnia. Co ciekawe może to być symptomem choroby. Jakie są główne przyczyny tej dolegliwości?

  • Siedzący tryb życia powoduje ucisk naczyń krwionośnych. Jeśli przez wiele godzin spędzamy czas przy biurku i komputerze, raptowne wstawanie może spowodować skurcz mięśni, a nawet zaburzenia ukrwienia nóg.
  • Niedobór minerałów takich jak magnez, wapń, potas, żelazo. Powszechnie uważa się, że nadmierne picie kawy przyczynia się do powstawania problemu. Jednak warto również przyjrzeć się swojej diecie. Powinna być dobrze zbilansowana i różnorodna.
  • Odwodnienie organizmu. Aby organizm prawidłowo funkcjonował, musimy dostarczać mu odpowiednią ilość płynów. Wszystko zależy od naszej masy ciała i wzrostu jednak u osoby dorosłej zazwyczaj powinno to być mniej więcej 2 litry dziennie. Najlepiej sprawdzi się woda mineralna, niegazowana.
  • Ciąża. W tym okresie kobiety częściej niż zwykle skarżą się na skurcze łydek. Nogi są wtedy obciążone ciężarem ciała. Bardzo istotna jest wtedy dobrze zbilansowana dieta i regularne badania lekarskie.

Skurcze łydek – symptom choroby?

Jeśli zauważysz u siebie bóle i skurcze łydek, przede wszystkim zwróć uwagę na swój styl życia. Po wykluczeniu wyżej wymienionych czynników spróbuj uzupełnić niedobory witaminami i minerałami. Przyjmuj je nie tylko w formie tabletek, ale przede wszystkim zwróć uwagę na sposób odżywiania. Jeżeli to nie pomoże, powinieneś skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być symptom choroby. Jakiej?

  • Cukrzyca,
  • Niewydolność żylna,
  • Nadciśnienie tętnicze,
  • Miażdżyca,
  • Żylaki.

Skurcze łydek – co robić?

Jeśli problem długo się utrzymuje, oczywiście należy skontaktować się z lekarzem, ale w pierwszej kolejności zastosuj się do poniższych porad:

  1. Pij 2 litry wody dziennie.
  2. Stosuj zbilansowaną, różnorodną dietę. Powinna być bogata w warzywa i owoce.
  3. W razie potrzeby suplementuj magnez, żelazo, potas i wapń.
  4. Uprawiaj sport i unikaj długiego siedzenia w jednej pozycji.
  5. Ogranicz nadmierne picie kawy.
  6. Unikaj przetrenowania. Zbyt intensywne ćwiczenia również mogą powodować bóle łydek.
  7. Staraj się wyeliminować stres. Wpływa on destrukcyjnie na organizm.