Zrogowaciałe pięty – jak o nie zadbać?

Zrogowaciałe pięty to efekt zaniedbania lub poważniejszych problemów zdrowotnych. Większość osób przypomina sobie o nich wiosną, tuż przed latem, gdy wkładamy odkryte buty. Jednak warto pamiętać, że aby były w dobrym stanie niezbędna jest regularna pielęgnacja.

Jak dbać o pięty?

Warto wybierać kosmetyki do stóp, które silnie nawilżają i wygładzają podeszwy stóp. Cennym składnikiem wielu kremów jest mocznik, który przyśpiesza gojenie ran, zmiękcza i złuszcza naskórek.

Przyczyny zrogowaciałych pięt

Problemy z kondycją naszych stóp mogą sygnalizować coś więcej niż jedynie nieodpowiednią pielęgnację. Ich przyczyną mogą być również choroby narządów wewnętrznych. Warto regularnie obserwować zmiany widoczne na stopach i w razie potrzeby skontaktować się ze specjalistą.

Inną przyczyną twardych i szorstkich pięt może być otyłość. Stopy stanowią podporę całego naszego ciała w ciągu dnia. To na nich się opieramy. Jeśli ucisk jest zbyt duży może dojść do zaburzenia mikrokrążenia w kończynach dolnych.

Niewłaściwie dobrane obuwie może także skutkować pogorszeniem stanu naszych pięt. Stopy ulegają wtedy deformacji, a skóra może być podatna na rogowacenie.

U kobiet okres menopauzy może skutkować pogorszeniem stanu stóp i szorstkością naskórka. Zachwiania hormonalne w tym okresie są przyczyną takiego stanu rzeczy.

Domowe sposoby na zrogowaciałe pięty

  1. Pij dużo wody. Odpowiednie nawilżenie przynosi pozytywne efekty dla całego organizmu. Skóra jest gładsza, bardziej elastyczna i mniej podatna na rogowacenie. Zaleca się picie około 2 litrów wody dziennie.
  2. Regularnie złuszczaj martwy naskórek. Możesz stosować peelingi lub używać masek do stóp. Pumeks nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ taki zabieg może nadmiernie ścierać naskórek i prowadzić do jego intensywniejszego narastania.
  3. Stosuj kąpiele stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła i oleju kokosowego. Gdy bierzemy prysznic, często nie poświęcamy stopom odpowiednio dużo uwagi. Dlatego warto zapewnić im oddzielną kąpiel. Jeśli dodamy do wody ulubiony olejek, skóra będzie świetnie nawilżona.
  4. Nałóż na stopy oliwę z oliwek i wykonaj kilkuminutowy masaż. Następnie załóż bawełniane skarpety i odczekaj godzinę lub nawet całą noc. Rano będziesz cieszyć się niezwykle gładkimi stopami.

Jak widać, pielęgnacja zrogowaciałych stóp nie musi być trudna. Możesz o nie zadbać nawet w domowym zaciszu. Najważniejsza jest regularność i dokładna obserwacja potrzeb skóry.