Jak odprężyć zmęczone mięśnie nóg?

Po całym dniu pracy nogi odmawiają ci posłuszeństwa? Istnieją skuteczne metody na rozluźnienie mięśni i odprężenie. Czytaj dalej, jeśli czujesz, że potrzebujesz takiej ulgi.

Nogi do góry!

Najbardziej popularną metodą na zrelaksowanie się po ciężkim dniu jest położenie się z uniesionymi nogami. Szczególnie sprawdzi się to, jeśli mamy pracę stojącą lub siedzącą. Stopy zazwyczaj są w dole i z powodu grawitacji krążenie może być utrudnione. Oparcie nóg na kanapie czy ścianie sprawi, że poczujemy ulgę. Zwróć uwagę, by były one powyżej serca.

Ćwiczenia i rozciąganie nóg

  • Turlaj bosymi stopami piłeczkę tenisową. Ćwiczenie to będzie stanowiło masaż.
  • Wspinaj się stopami na palce i wracaj na pięty.
  • Wykonuj znane ćwiczenia angażujące nogi: nożyce, przysiady.
  • Rozciągaj mięśnie. Usiądź. Wyprostuj nogi. Staraj się dotknąć palcami dłoni swoich stóp. Następnie wstań i ugnij jedną nogę w kolanie, złap za kostkę i rozciągnij.

Relaksująca kąpiel nóg

Zmęczone stopy i nogi świetnie zrelaksuje ziołowa kąpiel w wannie. Możesz wykorzystać to, co masz w kuchni: liście mięty, tymianku, dodać trochę imbiru. Zagotuj składniki, przecedź i wlej do wanny, mieszając z chłodną wodą. Kąpiel poprawi krążenie, ochłodzi oraz ujędrni ciało.

Alternatywą mogą być również na przemian ciepłe i zimne prysznice, które doskonale pobudzają i relaksują mięśnie.

Masaż nóg

Najlepiej poprosić o pomoc kogoś z bliskich, gdyż masaż wykonywany przed drugą osobę będzie nas znacznie lepiej odprężał. Jak wykonać masaż relaksacyjny?

Przygotuj oliwkę, ręcznik. Połóż się wygodnie. Pierwszym etapem jest głaskanie, przyzwyczajanie skóry do dotyku. Następnie wykonujemy ruchy okrężne, ugniatamy i oklepujemy. Wszystkie czynności należy wykonywać w kierunku serca. Masaż kończymy tak, jak zaczęliśmy – głaskaniem. Możemy też zastosować bańki chińskie, ale wymaga to pewnej wiedzy i umiejętności.

Podczas wykonywania powyższych sposobów bardzo ważna jest atmosfera, która sprawi, że będziemy rozluźnieni. Włącz ulubioną, spokojną muzykę i postaraj się wyciszyć. Szybko przekonasz się, że efekty widoczne są nie tylko na ciele, ale również w twojej psychice. Znajdź czas dla siebie, a będziesz bardziej odprężony i produktywny w pracy.