Jak radzić sobie z odciskami na stopach?

Odciski na stopach nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też powodują ból, mogą bardzo utrudnić poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Czym są? Jak powstają? Jakie są skuteczne sposoby na odciski? Zaraz dowiesz się wszystkiego, co niezbędne na ten temat.

Skąd się biorą odciski na stopach?

Odciski na stopach to zgrubienia skóry, które powstają wskutek długotrwałego tarcia lub nadmiernego ucisku, często w wyniku niewłaściwie dobranego obuwia. Występują w dowolnych miejscach na stopie, w postaci nagniotków (odcisków w kształcie stożka) i modzeli (duże powierzchnie zrogowaciałego naskórka). Gojenie może potrwać do kilku tygodni. Problem często występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku kobiet zazwyczaj jest spowodowany noszeniem ciasnych butów z wysokim obcasem. Innymi przyczynami powstawania tych dolegliwości może być nadwaga, cukrzyca czy reumatyzm.

Sposoby na odciski

Jednym ze sposobów na odciski jest przyklejanie plastrów. Możemy również kupić plastry nasączone preparatem zmiękczającym, który ułatwi pozbycie się odcisku. Jeśli z rany wydobywa się płyn, plaster go zatrzyma, nie powodując zabrudzenia. Możemy go przykleić jeszcze przed pojawieniem się odcisku, w miejscu, gdzie ucisk jest dość duży.

Inny sposób na odciski to zastosowanie maści. Warto szukać w składzie kwasu salicylowego, który ułatwia złuszczenie naskórka. Codzienne nawilżanie skóry zapobiega jej stwardnieniu.

Usuwanie odcisków – domowe sposoby

Choć samodzielne usuwanie odcisków jest niebezpieczne i nie powinno się tego robić na własną rękę, to możemy przyśpieszyć ich gojenie. W tym celu należy przygotować kąpiel stóp. Przez kilka minut moczymy je w wodzie z solą. Kolejnym krokiem będzie gruboziarnisty peeling. Następnie nawilżamy skórę stóp kremem.

Popularnym sposobem na odciski jest domowy okład z czosnku. Należy go przykleić za pomocą plastra do stopy i dwa razy dziennie wymieniać opatrunek.

W domu możemy również zastosować skarpetki złuszczające, które pomogą nam pozbyć się martwego naskórka, a z nim również niechcianych odcisków i zgrubień.

Jak uniknąć odcisków?

Odciski to nic przyjemnego. Gojenie trwa kilka dni lub nawet tygodni. Dlatego przed ważnym wyjściem, na którym musimy mieć niewygodne buty, warto zaopatrzyć się w plastry. Gdy tylko to możliwe starajmy się zmieniać obuwie na wygodne.