Domowe sposoby na usuwanie odcisków ze stopy

Gdy na naszej stopie pojawi się bolesne zgrubienie, warto sięgnąć po domowe sposoby, które w wielu przypadkach okazują się wystarczające do usunięcia odcisków. Zobacz, jak dbać o stopy i jak bezpiecznie usuwać odciski, by nie wywołać dodatkowych podrażnień.

Na czym polega usuwanie odcisków w domowych warunkach?

Odciski to szczególna dolegliwość, która potrafi przysporzyć sporo problemów. Jeśli chcemy na własną rękę pozbyć się nieestetycznych i bolesnych zgrubień, warto wcześniej sprawdzić, jak zrobić to prawidłowo, a tym samym skutecznie.

Jeśli na naszych stopach pojawiają się niechciane skutki otarć i podrażnień, należy podejść do problemu kompleksowo. Po pierwsze, warto zrozumieć w czym tkwi problem w przypadku osób mających skłonność do powstawania zrogowaceń naskórka. Zmiany tego typu nie są przypadkowe i zawsze wynikają z odpowiedzi obronnej naszego organizmu.

Gdy skóra na stopach, czy innej części ciała ulega długotrwałemu drażnieniu, wówczas układ odpornościowy przyśpiesza produkcję komórek skóry. Ma to na celu zwiększenie, a raczej zgrubienie, warstwy ochronnej zabezpieczającej zdrową skórę.

Warto więc pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji stóp na co dzień. Jednak gdy dojdzie już do powstania odcisku, jednym ze sposobów na jego eliminację są naturalne, domowe metody.

Usuwanie odcisków krok po kroku

Jeśli odcisk na stopie nie jest zbyt duży i bolesny, możemy usunąć go stosując domowe sposoby. Zwykle jest to pierwszy wybór przed zastosowaniem aptecznych specyfików, czy wizyty u lekarza. Samodzielne usuwanie odcisków należy jednak wykonywać z rozwagą.

Warto zaznaczyć, że odcisk może jedynie z pozoru wydawać się niewielki. Jego widoczna część to tylko wierzchołek problemu. W rzeczywistości odciski wrastają głęboko, tworząc korzeń naciskający skórę na każdej jej warstwie wraz z tkanką podskórną.

Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo usuwać odciski ze stóp:

  • Dokładne oczyszczenie stóp – przed usuwaniem odcisków należy bardzo dokładnie umyć stopy stosując łagodne preparaty myjące, najlepiej o działaniu dezynfekującym.
  • Moczenie stóp – stopy warto wymoczyć w wodzie, np. z dodatkiem soli kosmetycznej. Dzięki temu skóra stanie się miękka i bardziej podatna na usuwanie odcisków.
  • Złuszczanie odcisku – kolejno odciski można usuwać mechanicznie. W tym celu stosujemy peelingi, maszynki elektryczne lub tarki.
  • Kilkuetapowe złuszczanie – zabieg usuwania odcisków powtarzamy kilkukrotnie. Nie należy jednorazowo usuwać zbyt dużego fragmentu skóry.
  • Nawilżanie skóry – w przypadku odcisków należy pamiętać o codziennym nawilżaniu i natłuszczaniu skóry na stopach.

Uwaga! Jeśli odcisk jest w zaawansowanym stadium, a jego korzeń wnika głęboko w skórę, być może konieczne okaże się zastosowanie specjalistycznych maści i płynów o działaniu zmiękczającym. W niektórych przypadkach jedynym skutecznym sposobem na usuwanie odcisków jest wizyta u specjalisty. Pamiętajmy, że w domowych warunkach nie należy stosować ostrych narzędzi do usuwania odcisków. Działania takie mogą przyczyniać się do rozwoju stanu zapalnego. Co więcej, zbyt intensywna ingerencja w tkanki skóry może skutkować narastaniem bariery ochronnej, a tym samym powiększaniem się odcisku!