Domowe sposoby na zapobieganie odciskom na stopach

Odciski to jeden z najczęściej występujących problemów ze stopami. Gdy założymy niewygodne buty lub przeciążymy stopy, suchy naskórek w miejscu otarcia nie złuszcza się prawidłowo, a narasta tworząc bolesne i nieestetyczne zrogowacenie. Jeśli masz skłonność do powstawania odcisków, sprawdź jak prawidłowo dbać o stopy, by uniknąć tego dyskomfortu!

 

Wybór prawidłowego obuwia i higiena

Jeśli zależy nam na zapobieganiu odciskom, podstawą jest wybór odpowiedniego obuwia. Warto pamiętać, że nie tylko zbyt ciasne buty mogą ocierać skórę doprowadzając do podrażnień. Także zbyt luźne buty, czy odstające elementy mogą wywoływać nadmierne tarcie na stopę.

O wygodnych butach należy pamiętać zwłaszcza podczas długich spacerów, czy wykonywania ćwiczeń fizycznych. Stopy podczas poruszania się powinny mieć zapewnioną odpowiednią stabilizację oraz ochronę przed naciskiem.

Co więcej, na powstawanie odcisków duży wpływ ma również nieodpowiednia higiena. Gdy stopy nadmiernie się pocą, może dochodzić do wysuszania i podrażnień naskórka, co kolejno zwiększa ryzyko powstawania odcisków. Ponadto, w zrogowaciałej warstwie odcisku mogą gromadzić się zarazki, dlatego tak ważna jest szczególna higiena.

 

Pielęgnacja stóp – codzienne nawilżanie

Stopy należy myć w letniej wodzie stosując łagodne preparaty. Nie zaleca się stosowania mydeł syntetycznych, zwłaszcza tych bardzo pieniących. Mogą one dodatkowo wysuszać skórę pogłębiając problem z odciskami.

Podczas codziennej pielęgnacji należy intensywnie nawilżać i natłuszczać stopy. Krem warto nakładać szczególnie na noc, tak by wszystkie jego składniki mogły się wchłonąć. O nawilżaniu stóp należy pamiętać także, gdy odciski zostaną usunięte.

Wybierając kremy do codziennej pielęgnacji stóp należy zwracać uwagę przede wszystkim na ich skład. Doskonale do pielęgnacji skóry skłonnej do powstawania odcisków sprawdzają się preparaty zawierające m.in. oleje roślinne, masło shea, czy masło kakaowe.

 

Stopy z odciskami – złuszczanie naskórka

W ramach profilaktyki przeciw odciskom warto poza kremami nawilżającymi stosować także preparaty o działaniu złuszczającym. Systematyczne smarowanie skóry na stopach kremami i balsamami z kwasem salicylowym lub mocznikiem wspomaga usuwanie martwego naskórka. Dzięki temu skóra staje się miękka, gładka i zdrowa.

Warto zaznaczyć, że złuszczanie naskórka mechanicznie może okazać się mało skuteczne. Natomiast gdy wykonujemy peelingi zbyt często i intensywnie, wówczas zrogowacenia mogą powstawać częściej. Optymalna ilość peelingów to ok. 1-2 razy ciągu tygodnia.