Enzymatyczny peeling do stóp – co to jest, jak działa i jak go wykonać?

Istnieje wiele sposobów na złuszczanie martwego naskórka ze stóp. Wśród nich sporą popularnością cieszą się peelingi enzymatyczne. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ zastosowanie enzymów roślinnych niesie ze sobą szereg naturalnych korzyści. Zobacz, jak wykonać enzymatyczny peeling stóp i na jakie efekty możesz liczyć!

 

Czym jest peeling enzymatyczny do stóp?

Peeling enzymatyczny, podobnie jak peeling mechaniczny, polega na złuszczaniu martwego naskórka ze stóp. Jednak w tym przypadku suche fragmenty tkanek usuwa się nie poprzez siłę tarcia, a dzięki reakcjom chemicznym wynikającym z działania enzymów roślinnych.

Niektóre rośliny zawierają związki o działaniu zmiękczającym i złuszczającym naskórek. Zastosowanie preparatów zawierających wyciągi roślinne skutkuje rozluźnieniem przestrzeni międzykomórkowych naskórka, co w efekcie ułatwia usuwanie jego martwych struktur.

 

Kiedy warto zdecydować się na peeling enzymatyczny?

Peelingi mechaniczne, czyli usuwanie martwego naskórka przy pomocy urządzenia elektrycznego, tarki, bądź pumeksu, niekiedy okazują się zbyt intensywne. Choć skóra na stopach zwykle jest twarda i bardziej wysuszona, niż na innych partiach ciała, często zbyt intensywne usuwanie zrogowaceń skutkuje podrażnieniami. W konsekwencji twarda warstwa narasta, a my nie możemy trwale pozbyć się problemu szorstkich stóp.

Systematyczne stosowanie naturalnych peelingów enzymatycznych okazuje się w wielu przypadkach znacznie bardziej skuteczne. Suchy naskórek usuwany jest w całości, jednak łagodnie i naturalnie. Dzięki temu stopy regenerują się stopniowo, stają się gładkie i zdrowe bez efektu nadmiernego przerostu naskórka.

Peelingi enzymatyczne nie wymagają pocierania skóry, a ich działanie uzależnione jest jedynie od wpływu na strukturę skóry. Decydując się na stosowanie enzymów roślinnych zyskujemy więc działanie idealne zwłaszcza dla skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

 

Jakie stosować enzymy złuszczające naskórek?

Wybierając gotowe preparaty do pielęgnacji stóp lub wykonując domowe peelingi warto pamiętać, że nakładanie tego typu peelingu różni się od stosowania peelingów gruboziarnistych.

Peeling enzymatyczny ze względu na łagodne działanie można śmiało stosować jako profilaktykę zapobiegającą wysuszaniu skóry na stopach. Wykonując peeling enzymatyczny należy kierować się kilkoma podstawowymi krokami:

  • w pierwszej kolejności dokładnie myjemy stopy przy użyciu łagodnego preparatu;
  • kolejno nakładamy preparat do peelingu enzymatycznego na powierzchnię skóry na stopach;
  • pozostawiamy preparat (krem lub żel) na kilka minut określonych w instrukcji, zwykle 2-8 minut;
  • zmywamy preparat przepłukując letnią wodą po upływie kilku minut lub natychmiast po ewentualnym odczuwaniu szczypania lub pieczenia;
  • po peelingu enzymatycznym nakładamy środek nawilżający skórę.