Leczenie łuszczycy stóp – jak redukować objawy?

Łuszczyca stóp jest stosunkowo rzadką odmiana łuszczycy, która wymaga jednak odpowiedniego postępowania. Objawy tego schorzenia bywają łagodne lub bardzo dokuczliwe i mogą prowadzić do utraty paznokci. Zobacz, jak pielęgnować stopy zajęte zmianami łuszczycowymi oraz jak wygląda leczenie tej choroby.

 

Co to jest łuszczyca stóp?

Łuszczyca jest układową chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że układ odpornościowy osoby chorej atakuje własne tkanki doprowadzając m.in. do nadprodukcji naskórka. Choroba może zajmować różne partie ciała, w tym stawy. Niekiedy dochodzi do rozwoju objawów na wybranych częściach ciała, takich jak stopy i paznokcie u stóp.

Leczenie łuszczy stóp polega przede wszystkim na prawidłowej pielęgnacji oraz działaniu zachowawczym. Łuszczyca jest bowiem chorobą o nieznanych przyczynach, a tym samym określa się ją jako schorzenie nieuleczalne, gdzie podstawą jest leczenie objawowe.

Każda postać łuszczycy wymaga odpowiedniego postępowania, a w szczególności prawidłowej pielęgnacji skóry. Osoby chorujące na łuszczycę obserwuję nadmierną produktywność i dojrzewanie komórek skóry. Naskórek tworzy się, dojrzewa i obumiera w przeciągu ok. 4 dni. Tymczasem prawidłowe tempo tych procesów powinno wynosić ok. 26-28 dni. W konsekwencji tak szybkich zmian tworzą się warstwy martwej skóry nakładające się na siebie. W przypadku osób zdrowych złuszczanie się naskórka jest praktycznie niewidoczne.

 

Leczenie łuszczycy stóp – podstawowe leki

Podstawą w leczeniu łuszczycy stóp jest wczesne wprowadzanie leczenia. Im dłużej zwleka się z leczeniem, tym bardziej rozwijają się zmiany skórne, a tym samym trudniej jest je zniwelować w późniejszym etapie rozwoju choroby. Warto zaznaczyć, że rozpoznanie łuszczycy stóp może być trudne dla osób niedoświadczonych. Pomoc specjalisty jest więc w tym przypadku niezbędna.

Łuszczyca jest nieuleczalna, jednak regularne stosowanie odpowiednich leków może skutecznie zahamować objawy oraz zmniejszyć częstotliwość ich występowania. Ponadto leczenie objawowe ma na celu przede wszystkim zwiększenie komfortu pacjenta.

Ważne jest, by wszelkie działania wprowadzać po konsultacji z lekarzem. W przypadku łuszczycy stóp najczęściej zaleca się stosowanie leków:

  • przyśpieszających gojenie ran,
  • przeciwzapalnych,
  • sterydowych,
  • biologicznych.