Domowe sposoby na odparzone stopy

Odparzenia na stopach mogą pojawić się o każdej porze roku. Nadmierna potliwość w połączeniu z wysoką temperaturą sprawia, że skóra staje się zaczerwieniona, piecze, a nawet pęka i boli. Pielęgnując stopy skłonne do tego typu podrażnień warto postawić na domowe sposoby na odparzenia stóp!

 

Odparzenia na stopach – higiena stóp to podstawa

Za odparzenia na stopach odpowiada wilgoć w połączeniu z wysoką temperaturą. Podstawą w pielęgnacji stóp jest więc zapobieganie nadmiernej potliwości. Jeśli mamy taką możliwość, warto przemywać stopy kilka razy dziennie. Nigdy nie należy kłaść się do łóżka bez odpowiedniej kąpieli stóp. Również rano, przed założeniem obuwia, warto dokładnie umyć stopy. Doskonale sprawdza się prysznic stóp wodą o różnej temperaturze. Warto kierować na stopy naprzemiennie strumień zimnej oraz ciepłej wody.

Co więcej, na odparzonych stopach bardzo często tworzą się pęcherze i otarcia. Jest to bezpośrednie zagrożenie infekcją, dlatego również z tego powodu nie należy zapominać o częstym myciu. Wybierając preparaty do pielęgnacji warto stawiać na środki zawierające naturalne składniki. Dzięki temu unikniemy dodatkowym podrażnieniom i zapobiegniemy nadmiernemu wysuszeniu stóp.

 

Zioła pomocne przy odparzonych stopach

Do codziennej pielęgnacji doskonale sprawdzają się zioła. Niektóre z nich posiadają właściwości zmniejszające aktywność gruczołów potowych. Dzięki temu stopy przestają się nadmiernie pocić, a tym samym są mniej narażone na odparzenia.

Warto raz dziennie przygotowywać kąpiel z naparów ziołowych:

  • szałwia – zawiera związku hamujące aktywność gruczołów potowych;
  • kora dębu – napar z kory dębu działa ściągająco i antybakteryjnie;
  • mięta – zapewnia stopom orzeźwienie i pozostawia przyjemny aromat;
  • rumianek – wykazuje działanie łagodzące, koi podrażnienia i ułatwia regenerację skóry.