Ganglion na stopie – czym jest to schorzenie?

Gangliony to torbiele powstające z płynu gromadzącego się w obrębie stawów. Galaretowate guzki najczęściej powstają na nadgarstkach, ale także na kolanach oraz stopach. Przybliżamy, czym jest to schorzenie, jakie są przyczyny tworzenia się ganglionów oraz jakie objawy można zaobserwować.

 

Jak powstaje ganglion na stopie?   

Gangliony stanowią rodzaj guzków, które nie są jednak zmianami nowotworowymi i najczęściej nie stanowią zagrożenia. Są to torbiele rzekome wypełnione płynem lub galaretowatą tkanką, co można wyczuć po naciśnięciu zmiany. W odróżnieniu od torbieli prawdziwej gangliony nie posiadają wyściółki nabłonkowej.

Do rozwoju ganglionów dochodzi w okolicy torebek stawowych oraz ścięgien, głównie na nadgarstkach oraz na palcach dłoni. Gangliony mogą tworzyć się także na kolanach oraz stopach (stosunkowo często), a także w obrębie praktycznie każdego stawu.

Płyn wypełniający ganglion stanowi naturalną substancję produkowaną w torebce stawowej. Gdy dochodzi do nadprodukcji płynu, wówczas wydostaje się on poza staw i gromadzi w formie pseudotorbieli podskórnej. Gangliony zwykle są owalne, znacznie wystają tworząc widoczne uwypuklenie. Mogą jednak mieć różną wielkość, a niekiedy przyjmują płaską formę.

 

Przyczyny tworzenia się ganglionów   

Gangliony powstają w wyniku nieprawidłowości w stawie, co skutkuje nadprodukcją płynu i jego gromadzeniem się w postaci torbieli wystającej ze stawu. Przyczyny tworzenia się płynu w ilości przekraczającej normę nie są jednak rozpoznane z całkowitą pewnością.

Uważa się jednak, że pewne czynniki predysponują do tworzenia się ganglionów. Dolegliwość prawdopodobnie jest następstwem nieprawidłowości takich jak:

  • zapalenie ścięgien,
  • zapalenie torebki stawowej,
  • urazy mechaniczne,
  • przeciążenie stawów i ścięgien.

 

Jakie objawy wywołuje ganglion?

Gangliony zwykle są twarde, ale nie na tyle, by wywoływać dolegliwości bólowe. Najczęściej zauważa się obecność guzka dopiero, gdy osiągnie większy rozmiar. Jeśli jednak ganglion naciska na pobliskie nerwy, wówczas może pojawić się ból.

Co ważne, gangliony mogą często zmieniać rozmiar. Zwykle dochodzi do ich powiększenia podczas intensywnego ruchu w obrębie danego stawu. Z kolei po unieruchomieniu stawu gangliony zwykle zmniejszają objętość.

Zdarza się, że ganglion występuje wspólnie z objawami takimi jak:

  • dyskomfort lub ból, zwłaszcza przy ruchu stawem;
  • tkliwość podczas dotyku;
  • stan zapalny;
  • ograniczenie ruchomości stawu.