Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy – przyczyny i leczenie

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to stosunkowo częsta przypadłość, która może pojawić się jako następstwo przeciążenia stopy. Rozwijający się stan zapalny zwykle wywołuje intensywny ból, zwłaszcza podczas chodzenia. Przy odpowiednio wczesnym rozpoznaniu leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego zwykle nie jest problematyczne.

 

Czym jest zapalenie rozcięgna podeszwowego?

Rozcięgno podeszwowe zbudowane jest z tkanki łącznej, która przebiega pomiędzy palcami u stóp, a piętą. Od zewnętrznej strony rozcięgno podeszwowe pokryte jest warstwą tkanki tłuszczowej. Dzięki zbitej i wytrzymałej strukturze ścięgno to pełni funkcję amortyzującą podczas chodzenia, a także warunkuje zachowanie prawidłowego łuku stopy.

Podczas chodzenia wywierany jest duży nacisk na stopę, zwłaszcza na część łączącą rozcięgno podeszwowe z guzkiem piętowym. Natomiast aktywność fizyczna, głównie bieganie i skakanie, zwiększa nacisk na stopę nawet dwukrotnie.

Pod wpływem drażnienia rozcięgna podeszwowego może dochodzić do mikrouszkodzeń, co kolejno inicjuje w organizmie reakcję obronną. Często dochodzi więc do rozwoju stanu zapalnego lub zmian zwyrodnieniowych, co określa się jako zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy. Chorzy mogą odczuwać silny ból zlokalizowany głównie w okolicy pięty i nasilający się po aktywności. Niekiedy pojawia się również obrzęk, a przy braku leczenia może dochodzić do rozwoju ostrogi piętowej.

 

Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy – czynniki zwiększające ryzyko choroby

Na zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy szczególnie narażone są osoby z nadwagą, a także osoby, który ze względu na rodzaj pracy lub uprawiany sport narażają stopy na przesilenie. Co ważne, nie tylko praca wymagająca częstego chodzenia zwiększa ryzyko rozwoju choroby, ale także długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, czy noszenie nieodpowiedniego obuwia.

Ponadto, na zapalenie rozcięgna podeszwowego bardziej narażone są osoby z wadami w budowie stopy, takimi jak płaskostopie podłużne, czy wady w budowie tyłostopia. Również wiek ma istotne znaczenie, ponieważ wraz z upływem lat dochodzi do osłabienia włókien kolagenowych oraz utraty tkanki tłuszczowej zabezpieczającej rozcięgno podeszwowe stopy.

 

Jak wygląda leczenie zapalenie rozcięgna podeszwowego?

Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy nie powinno być lekceważone, ponieważ może prowadzić do zaburzenia zdolności chodzenia pod wpływem silnego bólu oraz do rozwoju deformacji stopy. Co ważne, leczenie zawsze powinno odbywać się pod okiem specjalisty, gdyż niekiedy wymaga stosowania doustnych leków dostępnych z przepisu lekarza.

Podstawą jest jednak odpowiednia rehabilitacja, a także odciążenie stopy. W skrajnych przypadkach przy zaawansowanym stopniu choroby przeprowadza się zabiegi chirurgiczne.