Domowe sposoby na suche pięty – kąpiele solne i ziołowe

Szorstka, sucha, a nawet pękająca skóra na piętach to częsta przypadłość, która wynika m.in. z niedoborów witamin oraz nieprawidłowej pielęgnacji stóp. Pomocne w przypadku suchych pięt okazują się domowe sposoby, m.in. kąpiele solne i ziołowe. Warto jednak pamiętać, że nieprawidłowe stężenie soli może zadziałać odwrotnie. Zobacz, jak przygotować kąpiel solną i jakie zioła pomogą w nawilżeniu i regeneracji skóry na stopach!

 

Jak zrobić kąpiel solną na suche pięty?

Kąpiel solna jest jednym z najstarszych i najprostszych sposobów na suche pięty. Roztwór soli w odpowiednim stężeniu działa na naskórek zmiękczająco, co ułatwia późniejsze usuwanie zrogowaciałej warstwy. Moczenie stóp w wodzie z mydłem lub płynem do kąpieli nie jest wskazane, ponieważ preparaty ze sztucznymi dodatkami jeszcze bardziej wysuszają stopy.

Należy jednak pamiętać, że kąpiel solna na stopy powinna być przygotowywana ze soli leczniczej, nie kuchennej. Sól kuchenna, zwłaszcza dodana w nadmiarze może dodatkowo wysuszyć i podrażnić stopy. Najlepiej wybierać sól odpowiednią do zabiegów kosmetycznych, kupioną w drogerii lub w aptece.

Po dodaniu 1-2 łyżek soli do miednicy z gorącą wodą stopy należy moczyć przynajmniej przez 15-20 minut. Po takiej kąpiel zrogowacenia łatwo usuniemy mechanicznie, najlepiej przy pomocy tarki do stóp.

 

Jakie zioła można dodać do kąpieli stóp?

Innym sposobem jest usuwanie martwego naskórka z pięt poprzez mechaniczne ścieranie przed kąpielą. Starcie suchej warstwy ułatwi wnikanie nawilżających substancji zastosowanych podczas kąpieli.

Poza solą leczniczą do kąpieli warto wykorzystać zioła, które poza zmiękczaniem skóry działają nawilżająco, kojąco i regenerująco. Doskonale sprawdza się dodatek siemienia lnianego. Wystarczy przygotować napar w większej porcji i moczyć stopy przez 20 minut. Po kąpieli siemię lniane warto dodatkowo wetrzeć w pięty.

Jeśli zależy nam na działaniu zmiękczającym, doskonale sprawdzi się napar z kozieradki. Z kolei ziele nostrzyka zadziała kojąco i szybko przyniesie ulgę w przypadku bólu i swędzenia.

Jeśli stopy są w złej kondycji i tworzą się pęknięcia, są tym samym narażone na wnikanie drobnoustrojów. Warto więc zastosować również zioła o działaniu przeciwzapalnym, np. ziele krwawnika, koszyczek nagietka lub liście brzozy. Doskonale oczyszczająco zadziała natomiast dodatek olejku herbacianego.

Suche pięty – podstawa to nawilżanie

Po kąpieli nie należy zapominać o odpowiednim nawilżaniu stóp. Substancje odżywcze zawarte w kremach i balsamach do stóp doskonale się wchłoną tuż po kąpieli, kiedy skóra jest zmiękczona.

Warto wybierać preparaty zawierające witaminę A, ponieważ to jej niedobór ma szczególny wpływ na suche pięty. Działanie intensywnie nawilżające wykazuje również mocznik, a także kremy z witaminą E oraz F.

Jeśli wolimy domowe sposoby, warto stopy nawilżyć olejem lnianym, kokosowym lub oliwą. Po nałożeniu oleju na stopy należy założyć bawełniane skarpety, które jednocześnie ułatwią wnikanie substancji aktywnych oraz uchronią mieszkanie przed zabrudzeniem.

Warto pamiętać, że pielęgnacja stóp wymaga systematyczności. Ich nawilżanie powinno być częścią codziennej higieny. Inaczej jest jednak z kąpielami oraz złuszczaniem. Stosowanie tarki, czy pumeksu należy ograniczyć do maksymalnie jednego zabiegu w ciągu tygodnia.