Jak radzić sobie z zakwasami po treningu? Poznaj skuteczne sposoby.

Dużo mówi się na temat pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na nasze zdrowie i sylwetkę. A czy dzień po intensywnym treningu odczuwasz ból w łydkach, udach i innych częściach ciała? Zjawisko to zwane jest popularnie zakwasami. Dlaczego odczuwamy takie dolegliwości i jak sobie z nimi poradzić? Już podpowiadamy.

Czym są zakwasy?

Zakwasy to zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Pojawia się zazwyczaj dzień po intensywnym treningu, bez względu na stopień zaawansowania sportowca, choć najbardziej uciążliwy jest u osób początkujących. Utrzymuję się od kilku godzin do paru dni. Jednak istnieją skuteczne sposoby na szybsze pozbycie się zakwasów.

Jak pozbyć się zakwasów?

Możesz całkowicie pozbyć się bólu lub go zminimalizować stosując się do poniższych porad.

  • Przed każdym treningiem rób rozgrzewkę. Rozgrzanie mięśni pozwoli uniknąć mikrouszkodzeń zwanych popularnie zakwasami. Rozgrzewka powinna trwać około 10 minut. Jeśli jest prawidłowo wykonana, będziesz czuć pot na twarzy.
  • Jeśli jesteś osobą początkującą, zacznij od lekkich ćwiczeń takich jak brzuszki, pompki, przysiady. Z czasem możesz dokładać sobie większy ciężar. Mięśnie przyzwyczają się do wysiłku i ból potreningowy będzie mniejszy.
  • Skorzystaj z sauny lub zrób sobie gorącą, relaksacyjną kąpiel. Pomoże ci to rozluźnić mięśnie i zrelaksować się po wysiłku. Ponadto poprawisz krążenie i dotlenisz organizm.
  • Stosuj na przemian ciepłe i zimne prysznice. Zabieg ten nie tylko ujędrnia ciało, ale również doskonale koi obolałe mięśnie. Możesz skierować słuchawkę tak, by wykonywać masaż kolistymi ruchami w miejscu, gdzie najbardziej odczuwasz ból.
  • Ćwiczenia wytrzymałościowe takie jak trucht pozwalają szybciej pozbyć się zakwasów. Nie powinno się jednak wykonywać tego samego, intensywnego wysiłku, a jedynie lekki, regenerujący nasze mięśnie.
  • Dobrze się wyśpij. Sen zapewnia najlepszą regenerację całemu ciału, również tym obolałym miejscom.

Regeneracja po treningu

Nie traktuj zakwasów jako wroga, są oznaką, że robisz coś dobrego dla swojego ciała. Jeśli bardzo utrudniają ci codzienne funkcjonowanie, zrób sobie kilka dni przerwy. Pamiętaj, że regeneracja po treningu jest bardzo ważna. Skorzystaj w tym czasie z powyższych porad i ciesz się faktem, że robisz coś dla swojego zdrowia.