Jak dobrać obuwie by było wygodne?

Wybór odpowiedniego obuwia nie jest łatwy. Chcemy ładnie się prezentować, a jednocześnie czuć komfortowo. Obecnie wiele osób robi zakupy online, dlatego niekiedy możemy popełnić błąd, ponieważ nie mamy możliwości przymiarki. Źle dobrane buty mogą powodować ucisk i powstawanie odcisków, a w dłuższej perspektywie różne defekty stóp. Jak dobrać rozmiar obuwia i na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie? Poznaj wskazówki na ten temat.

Model buta

Dostępnych jest wiele modeli obuwia. Warto wybierać te, które pasują do kształtu naszej stopy. Buty o szpiczastym kształcie powinny wybierać osoby, które mają wąskie stopy.

Rozmiar obuwia

Przede wszystkim powinniśmy dokładnie zmierzyć stopę. Rozmiar może różnić się w zależności od sklepu. Szukajmy informacji o długości wkładki buta. Warto zwrócić również uwagę na szerokość buta, by uniknąć niepotrzebnego ucisku. Jeżeli zastanawiamy się pomiędzy dwoma rozmiarami lepiej wybrać większy. Pod koniec dnia stopa jest spuchnięta i zmęczona, dlatego w bucie zawsze powinno być trochę luzu, by móc swobodnie poruszać palcami.

Stopę możemy łatwo, samodzielnie zmierzyć za pomocą kartki papieru.

  1. Przygotuj kartkę A4 i długopis.
  2. Postaw na niej bosą stopę.
  3. Odrysuj jej kształt dookoła.
  4. Połącz krańcowe punkty i zmierz je za pomocą linijki.

Warto zwrócić również uwagę na szerokość w kostce. Nawet jeśli rozmiar jest dla nas odpowiedni, przy masywnych nogach może być problem z zapięciem obuwia. Z drugiej strony osoby o bardzo szczupłych nogach mogą skarżyć się na odstające cholewki.

Rodzaj butów powinien być dostosowany do okazji. Nie warto jednak kierować się tylko względami estetycznymi. Zbyt długie noszenie niewygodnego obuwia może prowadzić do powstawania hallusków  i odcisków, a nawet problemów z kręgosłupem. Pomocna może okazać się wkładka. Jeśli będzie miękka, pozwoli stopom prawidłowo układać się podczas chodzenia.

Pamiętajmy, że dobór właściwego obuwia to nie tylko kwestia wygodny w chwili noszenia, ale inwestycja w nasze zdrowie na lata. Zadbajmy o odpowiedni rozmiar butów i ich kształt. Nawet kupując obuwie przez Internet, możemy dokonać odpowiedniego zakupu. Warto skorzystać z powyższych rad.